Artykuł w kategoriach: Grammostola, Ptaszniki – Opisy

Grammostola anthracina


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Grammostola anthracina – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1875 roku przez Ausserer’a. Na wolności szeroko rozpowszechniony – występuje w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Argentynie. Inne nazwy to Grammostola mollicomaEurypelma mollicomum, Eurypelma pulchripes, Citharoscelus mollicomus, Grammostola roquettei, Grammostola longimana i Phrixotrichus mollicoma. Angielska nazwa tego pająka to Rio Grande do sul Black Tarantula.


Dorasta do 8-10 cm ciała. Dorosłe samce mierzą do 28 cm z rozpostartymi odnóżami.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest czerń, z lekkim niebieskawym połyskiem. Odwłok czarny z dłuższymi czerwonymi włoskami. Na odwłoku widoczny jest jasny wzór w kształcie sierpu. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary 30/25/30 cm (dł./wys./szer.). Jako podłoże można zastosować substrat kokosowy lub torf. Na kryjówkę nadaje się duży kawałek kory lub spory korzeń.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. W kokonie znajduje się około 100-200 jaj.

Młodym pajączkom podajemy owady i ich larwy (np. much czy mącznika młynarka). Podrostki i dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami i szarańczą. Od czasu do czasu można im podać małą mysz.

W naturze Grammostola mollicoma często poluje na młode grzechotniki. Jad tego ptasznika nie jest niebezpieczny dla człowieka. Pająk ten nadaje się dla początkujących terrarystów.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
E. Bruins, Encyklopedia terrarystyki, 2003;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.giantspiders.com;
www.cyriocosmus.com
;


Powiązane artykuły

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu