Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
706
Tejowate

Ameiva ameiva – ameiwa zielona

Ameiva ameiva – ameiwa zielona

Ameiwy należą do rodziny: Teiidae, do której zalicza się również gatunki teju. Gady te z wyglądu i sposobu poruszania się bardzo przypominają warany ale się do niech nie zaliczają. Inne nazwy tego gatunku to: ameiva zielona, green ameiva, giant ameiva, jungle runner, dwarf tegu, guyana green ameiva. Przypominają bardzo jaszczurki z rodziny Cnemidophorus spp z tą różnicą, że mają wyraźnie dłuższy pysk, inne ubarwienie i  są większe.

Wygląd

Ameiwy zielone dorastają do 50 cm, samice są mniejsze i osiągają długość 35-40 cm. Te piękne jaszczurki mają bardzo ciekawe ubarwienie: do mniej-więcej połowy są brązowe a od połowy zielone. Po bokach ciała mają wyraźne białe kropki przechodzące w jasny błękit a na grzbiecie czarne. Ciało tych teid jest wyraźnie wydłużone. Posiadają charakterystyczny wydłużony i dość ostro zakończony pysk, silne, zakończone ostrymi pazurami łapy, umożliwiającymi wspinaczkę po drzewach i skałach a także sprawne rycie w podłożu oraz bardzo długi masywny ogon. Na brzuchu mają bardzo charakterystyczne duże, gładkie i prostokątne łuski. Mają bardzo podobny do spokrewnionych z nimi teju długi, rozdwojony na końcu język którym badają otoczenie.

Występowanie

Te piękne jaszczurki zamieszkują kraje Ameryki Południowej: Kolumbię, Panamę, Trynidad i Tobago, Brazylię, Surinam, Gujanę Francuską, Gujanę, Wenezuelę, Boliwię, Ekwador, Peru, Argentynę, Antyle, Grenadę, St. Vincent i Grenadyny, Urugwaj, zasiedlają też Amerykę Centralną, Meksyk a na tereny Stanów Zjednoczonych a dokładnie na Florydę zostały sprowadzone.

Biotop

Najczęściej spotkać je można w otwartych lasach tropikalnych i na ich obrzeżach a nawet na terenach rolniczych. Niektóre populacje zamieszkują również lasy deszczowe. Wiele populacji zamieszkuje tereny mieszczące się blisko różnego rodzaju zbiorników wodnych. Istnieją też nieliczne populacje występujące w rejonach o dość niskiej wilgotności. Ameiwy spotyka się albo właśnie przy tych zbiornikach albo na drzewach bądź krzewach. Gady te też dużo czasu spędzają ukryte w wykopanych przez siebie jamkach.

Przeczytaj też  Tupinambis rufescens - teju czerwony

Żywienie

Prawidłowe żywienie jest podstawą właściwego rozwoju zwierząt dlatego należy zwracać szczególną uwagę na optymalny skład i różnorodność pokarmu. Ameiwy są zwierzętami głównie mięsożernymi ale akceptują też dodatek roślinny w diecie. Żywią się przede wszystkim owadami takimi jak świerszcze, mączniki, do tego noworodkami mysimi i szczurzymi (można podawać również oczyszczone z zawartości jelit rosówki). Należy uważać z wielkością noworodków ponieważ ameiwy posiadające dość wąskie i szpiczaste pyski mogą mieć problemy z zabiciem zbyt dużej ofiary co nie służy ani gadom ani małym gryzoniom, które jak wiadomo mają bardzo rozwinięty układ nerwowy. Można ameivom również podawać jajka, a dokładniej surowe żółtko na spodku (bardzo je lubią). Latem doskonałym urozmaiceniem diety będzie plankton łąkowy: koniki polne, szarańcze, pająki i ślimaki. Do tego, teidy te powinny dostawać też dodatek roślinny w postaci owoców takich jak: winogrona, truskawki, jabłka, wszystkie typy melona, pomarańcze, brzoskwinie, śliwki, banany mango i inne słodkie owoce. Aby dieta naszych podopiecznych zawierała wszystkie potrzebne im do rozwoju składniki co kilka dni powinniśmy posypywać pokarm wapniem i witaminami dla gadów.

Zachowanie

Samce potrafią przejawiać silny terytorializm dlatego odradza się trzymanie dwóch samców w jednym terrarium. Jak u większości teid mogą zdarzyć się osobniki agresywne i zaniepokojone zaatakują. Ogólnie są to zwierzęta dość nerwowe i płochliwe i stanowczo nie lubią brania na ręce. Niektórzy uważają, że regularne branie na ręce powoduje po pewnym czasie to, że ameiwy nie gryzą i nie wyrywają się tolerując tą ludzką przyjemność – jednak jest to dla nich bardzo duży stres i zdarza się, że po takich próbach oswajania niektóre osobniki odmawiają jedzenia. Mogą również przestraszone rozpocząć paniczną ucieczkę kończącą się zwykle na szybie terrarium której nie widzą- najczęściej skutkiem takiego zderzenia jest uszkodzony pysk. Gatunek ten zaliczany jest do najszybszych jaszczurek na świecie, niektóre podgatunki są w stanie biec na tylnych łapach na krótkich dystansach. Chwycenie za ogon może spowodować jego odrzucenie.

Przeczytaj też  Tupinambis teguixin - teju brazylijski, teju czarnoplamy

Ameiwy są doskonałym gatunkiem do obserwacji, są bardzo szybkimi i zwinnymi zwierzętami potrafiącymi dobrze się wspinać, pływać i zakopywać, czasem rozkopują ściółkę w poszukiwaniu czegoś jadalnego. Potrafią się również doskonale ukrywać w terrarium szczególnie jeśli się jeszcze nie zadomowiły. Doskonale nadają się dla osób które będą obserwować te piękne i interesujące gady ale nie nadają się dla osób chcących je brać na ręce.

Terrarium

Ameiwy zielone zamieszkują tropikalne i deszczowe lasy Ameryki Południowej i te warunki powinniśmy odtworzyć w terrarium – przygotowując je tak by jak najlepiej naśladowało naturalne środowisko tych gadów pod względem wystroju, temperatur, wilgotności itd. Dzięki temu zwierzęta będą prawidłowo się rozwijać.

Ze względy na swoją szybkość, ruchliwość i to, że wyjątkowo nie lubią brania na ręce powinno się im zapewnić jak największe terrarium (stanowczo większe niż sugerują ich rozmiary). Minimalne wymiary pomieszczenia dla haremu to 140x60x60 cm. Samce mogą przejawiać silny terytorializm i nie zaleca się trzymania dwóch w jednym miejscu. Najlepiej trzymać jednego samca i dwie, trzy samice. Należy pamiętać również o dość dobrej wentylacji zbiornika, wymaganej przez ten gatunek. Z uwagi na specyficzne zachowania tych gadów wystrój powinien być do tych zachowań dostosowany: dużo kryjówek, miejsc do wspinania się oraz do kopania.

Ściółkę może stanowić włókno kokosowe ponieważ doskonale utrzymuje wilgotność i gady mogą w nim się zakopać. Grubość podłoża powinna wynosić min 5 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest zmieszanie włókna z korą co umożliwia teidom kopanie nor. Wilgotność powinna wynosić ok. 70%.

Przeczytaj też  Tupinambis merianae - teju argentyński czarno-biały*

Jak większość gadów-ameiwy wymagają świetlówki emitującej promienie UVB (5%) świecącej 12-14 godzin na dobę, do tego powinno się im zapewnić miejsce do wygrzewania (max 35°C) – dobrym rozwiązaniem są lustrzanki. Temperatura w terrarium powinna wynosić w dzień 25-28°C. Najlepiej promienniki ciepła umieścić po jednej stronie zbiornika tak by gady mogły same wybierać dla siebie miejsca o najwłaściwszej dla nich temperaturze. W nocy temperatura powinna wynosić około 20°C.

Ponieważ ameiwy często spotykane są przy różnego rodzaju zbiornikach wodnych w terrarium powinien znajdować się basen w którym będą się kąpać i z którego będą piły. Woda powinna być wymieniana codziennie.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia terrarium są konary, gałęzie, rośliny oraz różnego rodzaju kryjówki. Można zastosować żywe rośliny ponieważ gady te nie zjadają liści i nie będą ich niszczyły. Żywe rośliny bardzo dobrze wpływają na mikroklimat w terrarium pomagając utrzymać właściwą wilgotność oraz wspomagając wymianę powietrza. Można również zastosować rośliny sztuczne. Należy się jednak liczyć z faktem, iż istnieje ryzyko wykopywania roślin przez lokatorów terrarium w sytuacji gdy nie zapewni im się dogodniejszych do rycia miejsc…

Rozmnażanie

Dymorfizm płciowy jest widoczny: samce są wyraźnie większe od samic. Na stronie brzusznej u samców widać turkusowy kolor, u samic – biały. Młode samice składają zwykle od 1 do 3 jaj, natomiast starsze składają średnio 6 jaj. Wylęg młodych w zależności od temperatury inkubacji (28-30°C), następuje zwykle po 5-7 tygodniach od zniesienia jaj. Maluchy mierzą 10-15 cm i natychmiast po wykluciu potrafią już żerować, błyskawicznie rosną i przybierają na masie. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 lat. Chów młodych jest praktycznie identyczny jak dorosłych osobników, z zastrzeżeniem odpowiedniej wielkości pokarmu oraz odrobinę wyższej wilgotności.

AgataZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu