Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
Kategorie: Weterynaria

Nicienie spotykane u szarańczy karmowej

Nicienie sp.tykane u szarańczy karmowej

W owadaCH karmowyCH takiCH jak świerszcze, a zwłaszcza szarańcze czasem można sp.tkać duże nicienie. kilka razy w naszej hodowli zdarzyło się, że z pomiędzy CHitynowyCH płytek okrywającyCH ciało szarańczy wypełzał nicień dłuższy od samego owada. Po rozkrojeniu owada okazywało się że znajduje się w nim kłębuszek, poplątanyCH wokół narządów wewnętrznyCH nicieni. Po wnikliwej analizie w Katedrze Epizootiologii i Administracji Weterynaryjnej doszliśmy do wniosku, że są to nicienie z rodziny Mermitidae, rodzaju Mermis. Są one pasożytami naszyCH krajowyCH prostoskrzydłyCH (m.in. koników polnyCH). Okazało się, że nicienie pojawiają się tylko w hodowlaCH skarmianyCH zieleniną z natury (łąk) i to tylko latem.

Nicienie z rodziny Mermitidae zwane struńcami pasożytują jako larwy w jamie ciała stawonogów i mięczaków, a rozmnażają się poza organizmem iCH żywiciela. Osiągają do 20 cm długości, czyli są kilkakrotnie dłuższe od iCH żywicieli. Dla porównania szarańcza pustynna i wędrowna osiąga maksymalnie 6 cm długości. Nicienie te powodują śmierć szarańczy po czym ją opuszczają wyCHodząc z jamy ciała pomiędzy tergitami.

Jednak obecność tyCH nicieni w owadaCH karmowyCH nie powinna mieć jakiegokolwiek negatywnego skutku na zwierzęta terraryjne, które są nimi karmione. Wynika to z iCH cyklu życiowego. Otóż samica Mermis sp. składa jaja na wierzCHołkaCH traw, a zarażenie się żywicieli następuje przez zjedzenie przez nie jaj pasożyta razem z zieleniną. Przy zarażeniu owadów przez A. decaudata w jednym żywicielu rozwija się jedna larwa. Natomiast przy zarażeniu przez M. subnigrescens w owadzie może się znajdować kilka lub kilkaset larw. Nicienie te po dostaniu się do układu pokarmowego pasożytują poza nim w jamie ciała roślinożernego żywiciela. Po około 6-10 tygodniaCH larwy opuszczają ciało żywiciela. Jest tylko jeden żywiciel. ICH dokładna biologia nie została jednak dostatecznie dobrze poznana.

W trakcie badań, w jednej szarańczy sp.tkaliśmy maksymalnie 5 larw nicienia o długości do 16 cm. Niestety nie byliśmy w stanie określić dokładnie gatunku pasożyta, gdyż nie posiada on bardzo wyraźnyCH ceCH taksonomicznyCH – nawet pod mikroskopem elektronowym jest to trudne do uCHwycenia, gdyż nicienie te nie posiadają otworów gębowego i odbytowego – prawdopodobnie odżywiają się wCHłaniając substancje odżyWCze całą powierzCHnią ciała i mają dość jednolitą, gładką powierzCHnię ciała.

Jeżeli ktoś z Was znajdzie w szarańczy, świerszczaCH lub innyCH owadaCH karmowyCH jakieś nicienie podobne do tyCH opisanyCH powyżej to bardzo prosimy o kontakt i przekazanie świeżego znaleziska.

Życzymy sukcesów w hodowli.

Paweł CHorbiński i Radosław Dziamałek

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu