Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Codiaeum – kroton, trójskrzyn pstry

Nazwa botaniczna: Codiaeum

Rodzina: Wilczomleczowate (Euphorbiaceae),

Wielkość: 40-50 cm, ale starsze egzemplarze mogą osiągać nawet 2 m wysokości.

Wygląd:
Kroton jest słabo rozgałęzionym krzewem, o dużych, kolorowych liściach z wyraźnie widocznym nerwem głównym. Rzadko kwitnie w mieszkaniu, kwiaty jeśli się pojawią są drobne, żółtawe, zebrane po kilkanaście sztuk na pędzie.

Gatunki/odmiany:

  • Kroton pstry (C. variegatum), ma duże, lancetowate, lekko pofalowane liście w kolorze zielono-żółto-czerwono-brązowym, młode liście mają jasny zielony kolor, który z czasem ciemnieje, posiada on kilka odmian m.in. „Aucubifolum” mający lancetowate liście w żółto-zielone plamy.

Występowanie

Południowo-wschodnia Azja.

Informacje dodatkowe

W rzeczywistości nazwę kroton „skradł” swojemu bliskiemu krewnemu Krocieniowi (Croton), dawniej nazywano go trójskrzynem, ale obecnie przyjęło się tę oto nazwę.

Zastosowanie

Roślina ta najlepiej rośnie w terrarium tropikalnym, ze względu na swoje ubarwienie dobrze komponuje się z roślinami o zielonych i biało zielonych liściach, w takiej kompozycji w pełni uwydatnia się ubarwienie trójskrzyna, można też postawić koło niego jakiś rozgałęziony bądź łukowaty korzeń.

Stanowisko:
Aby dobrze rósł należy zapewnić mu miejsce jasne, ciepłe o dużej wilgotności powietrza. Gleba najlepiej żeby była wilgotna, ale nie mokra, żyzna z domieszką torfu.

Hodowla

Rośliny podlewamy tak żeby ziemia zawsze była wilgotna ale nie mokra, raz na 3 tygodnie zastosowujemy nawóz dla roślin liściastych bądź dajemy pałeczki. Od czasu do czasu należy przetrzeć liście szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie albo spryskać silnym strumieniem wody ze spryskiwacza. Zrzucanie liści to forma dążenia do wysokopienności. Czasem może dawać interesujące efekty. Tarczniki, wciornastki i przędziorki w terrariach o przesuszonym powietrzu!

Uwagi

Kroton zawiera trujący sok mleczny!

Rozmnażanie:
Poprzez sadzonki wierzchołkowe.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński, na podstawie własnych doświadczeń i literatury.

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu