Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Microsorium pteropus – mikrozorium uskrzydlone

Mikrozorium uskrzydlone (Microsorium pteropus)

Nazwa botaniczna:
Microsorium

Rodzina:
Polypodiaceae

Wielkość:
osiąga do 25 cm wysokości

Wygląd:
Stosunkowo niewielka roślina. Liście ciemno-zielone, lekko karbowane.

Występowanie:
Azja Południowa.(tereny okresowo zalewane)

Informacje dodatkowe:
Dobrze rośnie osadzona na korzeniach ,skałach.

Zastosowanie:
Może rosnąć zarówno pod wodą jak i poza nią jako roślina bagienna. Ta druga możliwość jest jednak niezbyt efektywna. Musi być wtedy spryskiwana kilkakrotnie w ciągu dnia.

Stanowisko:
Może rosnąć zarówno w silnym jak i słabym świetle lepiej jednak wykorzystać ją do obsadzenia ciemniejszej strefy zbiornika gdyż jest jedną z niewielu roślin dobrze rosnących w tego typu warunkach.

Hodowla:
Roślina ta nie jest zbyt wybredna jeśli chodzi o odczyn pH jak i twardość wody. Polecam jednak hodowle w zbiorniku z lekko kwaśną, średnio miękką wodą o temperaturze 22-26° C. Nie sadzimy jej w podłożu lecz „przywiązujemy” np. do korzenia. Zasadzona przestanie rosnąć a jej korzenie powoli zgniją. Woda może być „zastana” tzn. niezbyt często podmieniana, niezbyt mocno natleniona (najlepiej ,jeśli nie hodujemy ryb w zbiorniku, w ogóle wykluczyć napowietrzacz), przefiltrowana przez torf lub z dodatkiem wywaru z szyszek olchy. Filtr nie powinien zbyt mocno uderzać w tafle wody gdyż to jej ruch powoduje najlepszą wymianę gazową a tym samym silne natlenianie wody.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie mikrozorium jest bardzo łatwe. Na sp.dniej części liście tworzą się młode które wraz w „matczynym” liściem odrywamy i przymocowujemy do jakiegoś obiektu w akwarium (W ten sp.sób by liść na którym rosną młode roślinki był zaczepiony nie odwrotnie). Zarodniki same także odrywają się od dorosłego okazu, dzięki czemu z małej rośliny po stosunkowo krótkim czasie tworzy się mocno zarośnięty zbiornik.

 .

Opracował Ultriatus

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu