Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Malacomorpha jamaicana – straszyk jameiski

Malacomorpha jamaicana – straszyk jameiski

 

Systematyka

Straszyk jameiski, PSG 213 (Malacomorpha jamaicana Redtenbacher, 1906)

Wygląd

 • Samica

  Większa od samca dorasta do 5-5,5 cm, jest koloru brązowego z czarnym paskiem przez środek ciała na którym występują wyrostki przez cały odwłok , posiada długie czułki o długości około 3,5 cm i brązowe wyłupiaste oczy. Nie posiada skrzydeł.

 • Samiec

  Mały dorasta do 3-3,5 cm, jest koloru brązowo-żółtego z czarnym paskiem przez środek ciała, posiada ciemne wyłupiaste oczy i ma długie czułka jego narząd kopulacyjny jest jasnego koloru i posiada dwa wyrostki.

 • Młode

  Ciemno brązowe wielkości około 1,5 cm z długimi czułkami, potrafią bardzo szybko się poruszać i wykorzystają każdą szczelinkę żeby uciec.

 • Jaja

  Są długości około 3-4 mm, jasne. Po rozgnieceniu wypływa z nich czerwona ciecz.

Występowanie

Jamajka

Cechy szczególne

Straszyk ten wydziela wydzielinę o specyficznym drażniącym zapachu.

Aktywność

Głownie nocna.

Terrarium

W terrarium najlepiej poustawiać kawałki kory za którymi straszyki będą się chowały w ciągu dnia jako podłoże stosujemy ręczniki papierowe ( wygodniejsze) lub włókninę kokosową (lepiej trzyma wilgoć). Jako pojemnik z wodą na pokarm może posłużyć nam np. pojemniczek na mocz w którym robimy dziurkę na zatykaniu. Taki pojemnik sprawi ze pokarm będzie stał dłużej świeży w terrarium. Terrarium oczywiście musi być przykryte.

Terrarium nie musi być duże dla 2/3 par wystarcza 30x15x30 (dł. x szer. x wys.).

Temperatura

Temperaturę najlepiej utrzymywać na poziomie 23-25°C , temperatura może nieco spadać w nocy

Wilgotność

Dorosłe owady nie potrzebują tak dużej wilgoci jak młode i wystarczy im 60-70% natomiast młode powinny mieć wilgotność dochodzącą do 80% co ułatwi im zrzucanie wylinek.

Oświetlenie

Nie jest konieczne

Żywienie

Straszyki te żywią się ligustrem. Jest to pospolity krzak dostępny praktycznie wszędzie , lecz najlepiej było by gdyby był miejsce jego zrywania było oddalone od drogi.

Dymorfizm płciowy

Dość proste u owadów imago samiec jest sporo mniejszy od samicy od samicy i ma wyraźny narząd kopulacyjny. U młodych owadów natomiast jest to trudniejsze i wymaga dobrego oka samce na końcu odwłoka pod spodem mają jakby wybrzuszenie jest to narząd kopulacyjne natomiast samice po prostu tego nie mają.

Rozmnażanie

Bardzo proste, nie sprawia najmniejszych problemów samiec bardzo chętnie kopuluje z samicą siedząc na niej nawet po kilka godzin. Samica po około dwóch tygodniach od wylinki imaginalnej zaczyna składać jajka. Jajka należy inkubować w temperaturze około 25°C i wilgotności na poziomie 70% (co daje jedno obfite spryskanie na dzień), należy pamiętać tez od dobrej wentylacji żeby na jajkach nie pojawiła się pleśń.

Uwagi

Gatunek nie polecany niedoświadczonym hodowcom.

Opracowanie
Łukasz Gawron (tacha)

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu