Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
3769
Skorpiony – Opisy

Rhopalurus junceus

Rhopalurus junceus – skorpion

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Caribbean blue scorpion

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Rhopalurus
Gatunek: Rhopalurus junceus (Herbst, 1800)
Warunki hodowli
Wilgotność ~70%
Temperatura w dzień ~27°C
Temperatura w nocy ~21°C
Terrarium 20x20x30 cm

Występowanie

Gatunek ten jest prawdopodobnie endemiczny, występujący tylko na Kubie (Camaguey, Cienfuegos, Ciego de Avila, Granma, Guantanamo, Havana, Holguin, Isla de la Juventud, Las Tunas, Matanzas, Pinar del Rio, Santiago de Cuba, Sancti Spiritus, Villa Clara ). Podawane niegdyś lokalizację Haiti i Wenezuela są najprawdopodobniej błędne.

Biotop

Zamieszkuje bardzo rozległe tereny, dlatego jego tolerancja otoczenia jest duża. Jego występowanie rozciąga się od suchych terenów do wilgotnych lasów. Często w skład jego terytorium nakładają się siedliska ludzkie. Nie preferuje kopania norek, woli przebywać pod kawałkami kory, czy obalonymi pniami drzew. Często jest spotykany na drzewach, gdzie zamieszkuje szczeliny, czy opuszczone dziuple.

Gatunek występuje na Kubie, gdzie można scharakteryzować dwa klimaty: podrównikowy wilgotny oraz równikowy (w południowej części kraju), który jak wiadomo jest wybitnie wilgotny.

Średnia wilgotność powietrza na Kubie to ok 75%, w znacznym stopniu zależna od danej pory, ponieważ na wyspie wyróżniamy dwie pory suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa od maja do października. Pora sucha rozpoczyna się w grudniu, a kończy się w kwietniu.

Przeczytaj też  Morelia viridis - pyton zielony

W porze deszczowej wilgotność w niektórych rejonach może sięgać nawet do niespełna 95% (średnio około 80%), a w porze suchej utrzymuje się na poziomie ok 60-70%.

Wygląd

Od zawsze gatunek ogromnie pożądany przez hodowców, ze względu na swoje atrakcyjne ubarwienie. Ubarwienie dorosłych osobników różni się od młodocianych przedstawicieli. Dojrzałe skorpiony są ubarwione jednolicie pomarańczowo, szczypce oraz dwa ostatnie segmenty są w ciemnofioletowych barwach. Ubarwienie to jest kontrastowe, co sprawia że skorpion prezentuje się bardzo okazale w naszym terrarium. Młode posiadają jaśniejsze kolory, które z wiekiem stopniowo zanikają.

Jest to średniej wielkości skorpion, potrafi dorastać do około 7 cm długości ciała.

Ciekawostki

Posiada bardzo ciekawą umiejętność zwaną strydulacją. Jest to cecha charakterystyczna dla tego gatunku skorpiona. Zaniepokojony jest w stanie wydawać dźwięki nieco przypominające sykliwe grzechotanie, a dzieje się to przy pomocy pocieraniu pektyn.

Temperament

Skorpion rzadko przejawiający agresję, jednak zdarzają się perełki, które lubią używać metasomy. Na ogół jednak woli posługiwać się swoją szybkością i uciekać do najbliższej kryjówki. Jest tolerancyjny wobec swojego gatunku, bywa jednak, iż samce konkurują ze sobą, dlatego podczas hodowli grupowej należy ograniczyć ich ilość.

Przeczytaj też  Skorpiony - pytania

Jadowitość

Jad tego gatunku skorpiona nie niesie za sobą śmiertelnych skutków, niemniej jednak sama przynależność do rodziny Buthidae powinna nas ostrzegać o niebezpieczeństwie.

Długość życia

Skorpion charakteryzuję się szybkim wzrostem, a zarazem nie najkrótszą długością życia. W optymalnych warunkach jest w stanie dożyć 5-6 lat.

Terrarium

Dla dorosłego osobnika w zupełności wystarcza terrarium o powierzchnia 20×20 cm. Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia, jednak optymalnie dla naszego bezpieczeństwa powinna wynosić około 20 cm. Przy hodowli grupowej należy zapewnić odpowiednio większe rozmiary terrarium oraz sporo kryjówek.

Warstwa podłoża powinna wynosić kilka cm. Należy pamiętać o zapewnieniu skorpionowi jakiegoś elementu wystroju, który będzie ustawiony pochyło. Ułatwiał to przechodzenie kolejnych wylinek (np. większy kawałek kory, ścianka styropianowa itp.)

Skład podłoża jest kwestią indywidualną każdego hodowcy i pasjonata skorpionów, osobiście dla tego gatunku preferuję mieszankę włókna kokosowego, piasku, drobnej kory oraz liści bukowych.

Temperatura

Temperatura średnia jaka wynosi na Kubie to około 25°C, natomiast w najcieplejszych miesiącach dochodzi do 32°C, a w najzimniejszych spada do 18°C. Za optymalne warunki dla R. junceus można przyjąć temperaturę 27°C z niewielkimi spadkami nocą (spadki mogą spokojnie sięgać temp. pokojowej).

Wilgotność

Wilgotność natomiast utrzymujemy na poziomie tych 70% i to moim zdaniem jest względne minimum. (w nocy preferowany wzrost wilgotności).

Dymorfizm płciowy

Liczba ząbków na pektynach wynosi:

  • samica: 15-21
  • samiec: 17-22

Samiec ponadto charakteryzuje się smuklejszą budową ciała, oraz na tarsusie(ruchomym palcu) ma mały wyrostek, dzięki któremu podczas charakterystycznego tańca godowego, niepoprawnie nazywanego kopulacją, może przytrzymać samicę.

Rozmnażanie

Gatunek nie należy do problematycznych jeśli chodzi o kwestię rozmnażania.
Po 6 wylinkach od narodzin samica staje się dojrzała płciowo i jest w stanie zajść w ciążę. Samiec natomiast, może dojrzeć już wylinkę wcześniej. Proces łączenie przy utrzymywaniu optymalnych warunków przebiega bez większych problemów. Samica po ciąży trwającej 6-9 miesięcy (czas zależny od warunków panujących w terrarium) wydaje na świat około 30 młodych skorpionów.

Uwagi

Nie stanowi większych problemów hodowlanych.

Opracowanie

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Adam Indrycha na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:

  1. Revision of Babycurus with description of three new species (Scorpiones:buthidae)
    František Kovařík 2000
  2. Odchov štíra Babycurus jacksoni (Development of the scorpion Babycurus
    jacksoni in captivity). Akva Tera Fórum 1 (2):58-62 (In Czech with English
    summary); František Kovařík: 2005
  3. M.A.C.Cozijn 2006 Leiden, The Netherlands.
  4. The Scorpion Fauna. Eric Ythier
  5. Scorpions of the World. Roland STOCKMANN & Éric YTHIER

Jedno przemyślenie na temat Rhopalurus junceus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu