Węże

Węże (Serpentes) → grupa gadów (Reptilia) stanowiąca podrząd w obrębie gadów łuskonośnych (Squamata). Węże (Serpentes) należą do podrzędu gadów (Reptilia), z rzędu łuskonośnych (Squamata). Według taksonomii Linneusza są dwa infrarzędy, Alethinophidia (15 rodzin) i Scolecophidia (3 rodziny). O wężach więcej

Rozpoznawanie płci u węży

Określanie płci na podstawie cech zewnętrznych (ogona). Najbezpieczniejsza metoda określania płci, choć nie dająca 100 % pewności. Prawdopodobieństwo trafnej analizy przeważnie jest niewielkie, bowiem budowa ogona samca tylko nieznacznie różni się od budowy ogona samicy.






Popularne gatunki








Węże - wiadomości



2 marca 2017 / Węże jadowite

Pierwszy na świecie rezerwat dzikiej przyrody – dla węża!

W rejonie Zatoki Algoa (tereny Republiki Południowej Afryki) może powstać pierwszy rezerwat, w celu ochrony być może najrzadszego węża świata.
Czytaj więcej
8 grudnia 2015 / Węże

Nowy gatunek węża Synophis zaheri

Międzynarodowy zespół herpetologów pod przewodnictwem dr Alexander Pyron z Uniwersytetu George'a Washington'a, opisał nowy gatunek węża z lasu mglistego* w południowo-zachodnim Ekwadorze...
Czytaj więcej
4 października 2015 / Węże

Nowy gatunek zdradnicy – zdradnica z Kimberly (Acanthophis cryptamydros)

Australia jest jedynym kontynentem, gdzie większość żyjących węży to gatunki jadowite. Wszystkie gatunki należące do pierwszej dziesiątki najgroźniejszych dla człowieka to węże zasiedlające właśnie Australię. W tym roku opisano kolejny, nowy gatunek węża, który znalazł się również w tym rankingu.
Czytaj więcej
25 lipca 2015 / Węże

Odnaleziono skamieniałości czworonożnego węża!

Nowe skamieniałości węża o czterech kończynach mogą pomóc zrozumieć w jaki sposób zwierzęta te stały się beznogie. Nowy gatunek, któremu nadano nazwę Tetrapodophis amplectus, pochodzi  prawdopodobnie z obszarów dzisiejszej północno- wschodniej Brazylii, zaś jego wiek datuje się na ok. 110 mln lat (kreda). Jest to więc jeden z najstarszych kopalnych węży.
Czytaj więcej
6 czerwca 2015 / Węże

Trzy nowe gatunki węży

Opisano trzy nowe gatunki z rodzaju Epictia  (rodzina Leptotyphlopidae- węże nitkowate) z obszarów suchego lasu w północno-zachodnim Peru. Nowe gatunki...
Czytaj więcej
25 maja 2015 / Węże

Ekspresja genów powiększa i kurczy pytona birmańskiego

Ciało i poszczególne organy pyton birmańskiego (Python molurus bivittatus) powiększają się znacznie po spożytym posiłku, by po strawieniu pokarmu ponownie się skurczyć. W ciągu trzech dni od zjedzenia ofiary, organy zwierzęcia powiększają się dwukrotnie, zaś tempo jego metabolizmu i procesy trawienia przebiegają 10- do nawet 44-krotnie szybciej.
Czytaj więcej

Nowe opisy - węże


  • Morelia viridis – pyton zielony

    Morelia viridis – pyton zielony

    Do niedawna gatunek ten był zaliczany do rodzaju Chondropython z jednym gatunkiem viridis bez wyróżnionych podgatunków. Od roku 1993 roku po rewizji systematyki węży z rodzaju Morelia zakwalifikowano ten gatunek do tego właśnie rodzaju, tak więc obecnie prawidłowa nazwa łacińska brzmi Morelia viridis, ale w starej literaturze odnajdziemy go jako Chondropython viridis.
  • Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Lampropeltis floridana – lancetogłów florydyjski

    Kolejny z rzędu lampropeltis z byłej grupy getula który został podniesiony do rangi samodzielnego gatunku w 2017r. To jest Lampropeltis floridana (dawniej Lampropeltis getula floridana oraz lamrpopeltis getula brooksi).
  • Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki należą jednak do rzadkości (przyjmuje się, że największe rosną osobniki  Lichanura trivirigata roseofusca z populacji Anza Borrego).

Aktualizowane artykuły