Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1821
Węże jadowite

Śmiertelny przypadek ukąszenia przez gałęźnicę szorstkołuską (Atheris squamigera) w Kenii

Śmiertelny przypadek ukąszenia przez gałęźnicę szorstkołuską (Atheris squamigera) w Kenii

Dzień 1

Jak podaje strona African Reptiles and Venom ukąszenie miało miejsce 17 sierpnia 2018 r. w Kenii, w lesie Kakamega. Zdrowy mężczyzna został ukąszony w prawą nogę podczas wędrówki przez gęste zarośla. Mężczyzna zdołał zabić węża maczetą i podjął długą, trwającą około 10 godzin drogę do szpitala. Podczas wędrówki wymiotował wielokrotnie. Do szpitala dotarł około godziny 22:00, przynosząc ze sobą martwego węża.

Prawa noga mężczyzny była cała opuchnięta aż do okolic miednicy. Po zbadaniu pobranej krwi stwierdzono, że krew nie krzepnie.

Dzień 2

Z rana na drugi dzień pacjent otrzymał 40 ml wieloskładnikowej surowicy: FAV Africa polyvalent antivenom francuskiej firmy Sanofi Pasteur (surowica stosowana w przypadku ukąszeń większych węży z rodziny żmijowatych, mamb i kobr, a także węży z rodzaju efa). W międzyczasie lokalny herpetolog oznaczył przyniesionego węża jako gałęźnicę szorstkołuską (Atheris squamigera). Ze względu na brak odpowiedniej surowicy dalsze leczenie polegało na podawaniu płynów infuzyjnych, antybiotyku i witaminy K.

Dzień 3

Lekarz zmaga się z brakiem odpowiedniej krwi do transfuzji.

Dzień 4

Krew pacjenta nadal nie krzepnie, a stan pacjenta zaczyna się pogarszać.

Dzień 5

Pacjent zaczyna wymiotować krwią. Jego dziąsła zaczynają krwawić. Wydalany mocz jest koloru czarnego (wraz z moczem wydalana jest krew). W południe ciśnienie krwi pacjenta spada i traci on przytomność. Przetoczono dwie jednostki krwi, lecz pacjent wpadł już we wstrząs hipowolemiczny i zmarł kolejnego dnia.

Przeczytaj też  Raki tworzą nowy gatunek żeńskich "superklonów"

Podsumowanie

Leczenie pacjenta było prawidłowe, lecz mocno opóźnione. Od ukąszenia pacjent przebył dziesięciogodzinną podróż do szpitala, surowicę otrzymał następnego dnia, a krew ze względu na braki została przetoczona dopiero piątego dnia.

Niestety nie ma jeszcze surowicy na jad gałęźnicy szorstkołuskiej ani innych węży z rodzaju Atheris. Często zaleca się stosowanie surowicy, która posiada przeciwciała pozyskane od węży z rodzaju efa (Echius sp.), których ukąszenie powoduje podobne objawy koagulopatii (braku krzepliwości krwi). Być może dalsze podawanie surowicy FAV Africa polyvalent antivenom mogłoby cofnąć efekt koagulopatii i zwiększyć szansę przeżycia pacjenta.

Źródło: https://www.facebook.com/AfricanReptilesAndVenom/posts/1224460437695118

Tłumaczenie Krzysztof Lis


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu