Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
1625
Węże

Nowy gatunek węża Synophis zaheri

Międzynarodowy zespół herpetologów pod przewodnictwem dr Alexander Pyron z Uniwersytetu George’a Washington’a, opisał nowy gatunek węża z lasu mglistego* w południowo-zachodnim Ekwadorze, w najnowszym wydaniu pisma ZooKeys. Synophis zaheri bo taką nazwę otrzymał nowy gatunek, jest małym, smukłym, niejadowitym gatunkiem z głową wyodrębnioną od szyi. Nazwa gatunkowa pochodzi od wybitnego brazylijskiego herpetologa Hussam El-Dine Zaher, który wiele lat poświęcił badaniu południowo-amerykańskiej herpetofauny.

Synophis zaheri osiąga zaledwie około 36 cm długości. Jest aktywny w nocy.

Zespołowi udało się pozyskać tylko dwa okazy tego węża. Okaz będący holotypem znaleziono na ziemi, okaz drugi pozyskano z krzewów.

*las mglisty –  niski las strefy międzyzwrotnikowej występujący na obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej (wikipedia.org)

Źródła:

Foto Synophis zaheri. Image credit: Pyron R.A. et al.

http://www.sci-news.com/biology/synophis-zaheri-new-species-fishing-snake-ecuador-03495.html

http://zookeys.pensoft.net/articles.php?id=6058

Przeczytaj też  Hybrydyzacja maskuje specjację legwanów morskich


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu