Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
30967
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

22. Jak trafnie określić płeć u węża?

Poprzez odpowiedni masaż nasady ogona ( w kierunku od końca ku ujściu kloaki) można doprowadzić do wysunięcia się półprąci i w ten sposób sprawdzić płeć( u samic dojdzie wtedy do wyeksponowania maleńkich czerwonych brodawek – hemiclitoris). Jest to w zasadzie możliwe jedynie u osobników młodych, najlepiej seksować w ten sposób węże niezwłocznie po wykluciu.

Innym sposobem określenia płci u węża jest sondowanie.

Sondę wprowadza się do nasady ogona w kierunku jego końca. Porównując głębokość wniknięcia sondy, określa się płeć (u samców sonda wchodzi głębiej). Jeśli jesteś niedoświadczonym hodowcą, to nie należy samemu sondować węża, gdyż nieumiejętne sondowanie może uszkodzić hemipenisa u samca i doprowadzić do bezpłodności. Sondowanie może wykonać weterynarz zajmujący się gadami lub doświadczony hodowca. Innym sposobem określenia płci jest porównanie nasady ogona dorastających lub dorosłych zwierząt (samce mają szerszą nasadę i proporcjonalnie dłuższy ogon ze względu na znajdujące się tam narządy kopulacyjne).ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu