Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
30968
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

21. Czytałem, że wężowi powinno podawać się witaminy? Prawda czy fałsz?

Fałsz. Wszystkie witaminy potrzebne naszemu pupilowi do prawidłowego rozwoju zapewnia podawanie gryzoni. Aby być pewnym, że będzie zdrowy, podajemy mu gryzonie dobrze odżywione. Dodatkowe podawanie witamin jest wtedy zbędne, a pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo. Nadmiar witamin też może zaszkodzić.

Niektórym wężom, odżywiającym się rybamipodaje się czasami witaminę B1 ze względu na to, że często w skład ich diety wchodzą ryby karpiowate, zawierające rozkładającą tę witaminę tiaminazę. Takimi rodzajami są np. Thamnophis sp. czy Nerodia sp. . Witaminę tę podaje się co 2-3 karmienia skrapiając podgrzane wcześniej ryby do temperatury 80°C (co rozkłada tiaminazę, która niszczy witaminę B1). Lepiej jednak całkowicie wyeliminować ryby karpiowate z diety tych węży.

Absolutnie nie należy podawać filetów rybnych, które są pokarmem deficytowym i niewłaściwym. Można i należy natomiast próbować podawać oseski gryzoni- nawet dla zaskrońców i pończoszników dieta składająca się w 100% z osesków jest najlepsza i nie wymaga uzupełniania niczym.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu