Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [14]
Loading...
37601
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

19. Gdzie szukać węża, gdy ucieknie?

Gdy ucieknie nam wąż bardzo często nie uda nam się go znaleźć pierwszego dnia, dlatego nie trzeba się tym aż tak mocno martwić. Szukać zaczynamy od razu. Pierwszym naszym krokiem jest dokładne sprawdzenie, czy wąż na pewno nie schował się gdzieś w terrarium, gdyż łatwo można go przeoczyć i może niepotrzebnie się denerwujemy. Jeśli nie ma go tam, dokładnie przeszukujemy teren wokół terrarium stopniowo rozszerzając zakres naszych poszukiwań. W przypadku małych węży robi się „ścieżkę wężową” czyli dokładnie śledzi, w którą stronę wąż miał fizyczną możliwość pójść (można wykluczyć na początek np. półkę będącą w odległości równej lub większej niż długość węża). W takim wypadku jeśli wąż miał możliwość zejścia na podłogę, to może być wszędzie. Ale prawdopodobnie raczej chowa się w pobliżu (w każdym razie do nocy). Węże najczęściej ukrywają się tam gdzie jest ciemno, ciasno. Dlatego sprawdzamy wszystkie szpary przy podłodze, za i pomiędzy meblami, w meblach, na nich itp. Szukamy nawet tam, gdzie nam się wydaje, ze ich na pewno nie ma. Jeśli nasze poszukiwania zakończą się fiaskiem można spróbować jednego z wymienionych sposobów:

1) do pokoju w którym podejrzewamy obecność węża wstawiamy klatkę z umieszczonym pokarmem (myszkę, szczurka, oseska), szczebelki klatki muszą być na tyle szerokie, żeby wąż mógł się pomiędzy nimi prześliznąć i zjeść posiłek uwięziony w klatce. Skoro mysz nie wyszła, to wąż po zjedzeniu jej też nie wyjdzie.

Przeczytaj też  Agama błotna - pytania

2) Obniż temperaturę w pokoju tak, aby wężowi nie stała się krzywda, a było mu trochę zimno (18 stopni) zapal taką lampkę, żeby dawała tyle ciepła, ile potrzebuje twój gatunek węża i czekaj.

Najprawdopodobniej wąż wyczuje ciepło i ułoży się pod lampą, żeby się ogrzać. Lampy nie należy ustawiać na otwartej przestrzeni np. na środku pokoju, bo wąż będzie się bał wyjść i ta metoda nic nie da. Lampkę ustaw w rogu,

gdzie będziesz mógł ją obserwować, a wąż będzie się czuł bezpieczny. Zamiast lampki możesz użyć czegoś innego co daje ciepło. Jest to wskazane, gdy twój wąż żeruje nocą.

3) BARDZO BRUDZĄCY!! Weź sitko i rozsyp w pokoju, w którym najprawdopodobniej jest wąż, w miejscu, w którym się najprawdopodobniej ukrył, albo może się ukryć mąkę. Należy to zrobić dokładnie i „zabielić” pas ok. 30cm, a jeśli wąż się przemieści, to będziemy wiedzieli mniej więcej w którym kierunku i gdzie szukać, a przede wszystkim, czy w ogóle jest jeszcze w pokoju w którym szukamy. Ten sposób również pomógł mi złapać węża!

Można jeszcze ustawić w pokoju pojemnik z wilgotnym torfem lub wilgotny ręcznik i ustawić go w ciemnym miejscu. Często też właśnie tak można znaleźć pupilka.Węże najczęściej chowają się w ciepłych i mało widocznych miejscach!

Nieraz można go znaleźć za lodówką czy kaloryferem.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu