Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...
30967
Początkujący, Węże – Artykuły

Węże – pytania

17. Co to jest zimowanie i czy jest konieczne?

Zimowanie jest to wprowadzenie węża w stan hibernacji, spowolnienie jego metabolizmu i wprowadzenie go w stan „snu zimowego” poprzez obniżenie temperatury do ok. 8-14°C w zależności od gatunku (niektórych węży się nie zimuje. Informacje na ten temat są w opisach gatunków). Trwa ono zazwyczaj od 8 do 12 tygodni. Zwierzęta muszą mieć w hibernakulum wilgotne podłoże, w którym będą mogły się zagrzebać oraz obowiązkowo niewielki pojemnik z wodą do picia. Zimowanie powinno się kontrolować i w razie jakichkolwiek oznak nie dyspozycyjności węża, wybudzić go.

Zimowanie jest jedną z form naturalnej selekcji i dlatego należy zimować jedynie dorosłe, zdrowe i silne osobniki przeznaczone do rozrodu. Jest ono sposobem stymulacji zwierząt do godów i reguluje ich zegar biologiczny.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu