Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [54]
Loading...
6208
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus glauerti

Waran Varanus glauerti

Varanus glauerti (Mertens, 1957) przez wielu uważany jest za najpiękniejszy gatunek australijskich waranów z racji swego niezwykle eleganckiego wyglądu i kontrastowego ubarwienia oraz wzoru. W grzbietowej części szaro-brązowy czy też rdzawy, w szare plamy tworzące poprzeczne pasy, o paskowanym biało-czarnym ogonie i czarno ubarwionych, nakrapianych kończynach, z jasnym podbrzuszem i podgardlem (często w soczyście żółtym kolorze). Głowa z charakterystycznymi czarnymi pasami ciągnącymi się od nozdrzy przez oczy, aż po otwory uszne. O wyjątkowo smukłej budowie ciała z niezwykle długim ogonem, często ponad dwukrotnie dłuższym niż sam tułów. Mogą dorastać do ok. 70 cm (w rzadkich przypadkach do 80 cm).

 

Długość życia warana Varanus glauerti

Ponad 12 lat.

 

Występowanie warana Varanus glauerti

Australia

 

Aktywność  warana Varanus glauerti

Dzienna

 

Wygląd samca  warana Varanus glauerti

Samce osiągają większe rozmiary oraz ich ogon jest dłuższy. Z wyraźniej zaznaczonymi porami u nasady ogona.

Przeczytaj też  Conolophus subcristatus - legwan galapagoski

 

Wygląd samicy warana Varanus glauerti

Dorastają do nieco mniejszych rozmiarów.

 

Biotop warana Varanus glauerti

Preferują skaliste tereny oraz obszary leśne. Występowanie tego gatunku ogranicza się do terenów regionu Kimberley w północnej części Australii Zachodniej oraz do obszaru Parku Narodowego Kakadu w północnej części Terytorium Północnego. Doskonale przystosowane do życia pośród skał – wspinaczka, pogoń za ofiarą czy też ucieczka przed większym drapieżnikiem po niemal pionowych nawet ścianach nie stanowi dla tych waranów przeszkody. Równie dobrze czują się na drzewach.

 

Temperatura dla warana Varanus glauerti

Na poziomie 26-32°C w dzień, pod promiennikiem ok. 50°C. Z nocnymi spadkami do ok. 20°C.

 

Wilgotność dla warana Varanus glauerti

50-70%

 

Terrarium dla warana Varanus glauerti

Należy zapewnić im przestronne, wysokie terrarium z możliwością do wspinaczki oraz grubą, kilkunastocentymetrową warstwą podłoża. Elementami wystroju mogą być zarówno różnego rodzaju skałki (tył zbiornika możemy wyłożyć ścianką strukturalną) jak i korzenie czy konary. Nieodzowne w chowie tych waranów jest stworzenie kilku kryjówek oraz nieduże naczynie z zawsze czystą wodą.

Minimalne wymiary terrarium 200x100x100 cm. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 10%.

 

Żywienie warana Varanus glauerti

Na ich dietę w środowisku naturalnym składają się zarówno owady i in. bezkręgowce, jak i mniejsze gady (zwłaszcza jaszczurki) oraz jaja. W warunkach terraryjnych wskazana różnorodność w diecie – wszelkie bezkręgowce, małe gryzonie – jako urozmaicenie (nigdy jako podstawa diety), jaja.

 

Rozmnażanie warana Varanus glauerti

Samica składa od 4 do 10 jaj. Inkubacja w temp 28.5-29.5°C trwa ok. 110 dni. Wyklute maluchy, w ciągu pierwszego tygodnia życia rozpoczynają pobierać pokarm w postaci owadów. Konieczna regularna suplementacja witaminy oraz makro- i mikroelementy, w szczególności wapń.

Przeczytaj też  Agamidae - agamowate, agamy

 

Zimowanie warana Varanus glauerti

Kilkutygodniowy okres przetrzymywania w temperaturze poniżej 20°C z pewnością będzie czynnikiem stymulującym reprodukcję.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu