Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [55]
Loading...
1240
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus dumerilii

Waran Varanus dumerilii

Waran Varanus dumerilii (Schlegel, 1839) wraz z waranem Varanus rudicollis należy do najmniej poznanych, bardzo tajemniczych pod względem życia w warunkach naturalnych i zachowań waranów (obydwa gatunki należą do podrodzaju Empagusia). Choć to typowe jaszczurki dzienne to znane są przypadki ich nocnej aktywności, co ma związek z nocnym trybem życia ich głównego składnika diety czyli krabami. W odróżnieniu od innych gatunków warany te posiadają umiejętność rozczłonkowywania krabów na mniejsze kawałki; silnie potrząsając nimi, rozszarpując pazurami, a na koniec zgniatając mocnymi szczękami. Są doskonałymi wspinaczami, świetnie kopią, pływają i nurkują – mogą wytrzymać pod wodą nawet 1 godzinę. O ciemnoszarym lub brązowym ubarwieniu, z nielicznymi, jaśniejszymi, poprzecznymi pasami.

 

Wygląd samca warana Varanus dumerilii

Samce osiągają większe rozmiary, rzadko przekraczając 120 cm SVL – maksymalna długość do jakiej mogą dorastać to 130 cm SVL.

 

Wygląd samicy warana Varanus dumerilii

Osiąga do około 100 cm SVL.

Przeczytaj też  Timon tangitanus - jaszczurka berberyjska*

 

Długość życia warana Varanus dumerilii

Do około 15 lat.

 

Występowanie warana Varanus dumerilii

Birma, Indonezja, Malezja, Tajlandia.

 

Biotop warana Varanus dumerilii

Są mieszkańcami zarówno namorzyn, wiecznie zielonych lasów w głębi lądu jak i widywane na plantacjach kawy czy kauczuku.To co łączy ich siedliska to bliskość zbiorników i cieków wodnych.

 

Aktywność warana Varanus dumerilii

Dzienna.

 

Terrarium dla warana Varanus dumerilii

Terrarium tropikalne, przestronne, z dużą częścią wodną, która powinna zajmować co najmniej połowę powierzchni terrarium, o głębokości pozwalającej swobodne zanurzenie się – min. 30 cm. Nieodzownymi elementami wystroju będą liczne konary i gałęzie, z dodatkiem sztucznej i ewentualnie naturalnej roślinności. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.

 

Temperatura dla warana Varanus dumerilii

W dzień 27-32°C, w nocy nie niżej niż 22-24°C.

 

Wilgotność dla warana Varanus dumerilii

70-90%.

 

Żywienie warana Varanus dumerilii

Urozmaicona dieta składająca się z owadów i in. bezkręgowców (w tym skorupiaki), ryb, gryzoni, jednodniowych piskląt oraz jaj.

 

Rozmnażanie warana Varanus dumerilii

Samica może złożyć do 25 jaj (zazwyczaj jest ich mniej 6-15 sztuk). Inkubacja w temperaturze 28°C trwa 200-215 dni, z możliwością wydłużenia się nawet o kolejnych kilkanaście dni.

Intrygujące u tego gatunku jest niezwykłe ubarwienie świeżo wyklutych osobników, zupełnie inne niż u dorosłych. Ich tułów o błyszczącej czerni poprzerywanej kilkoma jaśniejszymi pasami, z pomarańczową lub żółtawą głową. Niestety ubarwienie to w szybkim tempie zanika – bo już w kilka tygodni od wyklucia.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr ProkulewiczZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu