Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [55]
Loading...
1587
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus dumerilii

Waran Varanus dumerilii

Waran Varanus dumerilii (Schlegel, 1839) wraz z waranem Varanus rudicollis należy do najmniej poznanych, bardzo tajemniczych pod względem życia w warunkach naturalnych i zachowań waranów (obydwa gatunki należą do podrodzaju Empagusia). Choć to typowe jaszczurki dzienne to znane są przypadki ich nocnej aktywności, co ma związek z nocnym trybem życia ich głównego składnika diety czyli krabami. W odróżnieniu od innych gatunków warany te posiadają umiejętność rozczłonkowywania krabów na mniejsze kawałki; silnie potrząsając nimi, rozszarpując pazurami, a na koniec zgniatając mocnymi szczękami. Są doskonałymi wspinaczami, świetnie kopią, pływają i nurkują – mogą wytrzymać pod wodą nawet 1 godzinę. O ciemnoszarym lub brązowym ubarwieniu, z nielicznymi, jaśniejszymi, poprzecznymi pasami.

 

Wygląd samca warana Varanus dumerilii

Samce osiągają większe rozmiary, rzadko przekraczając 120 cm SVL – maksymalna długość do jakiej mogą dorastać to 130 cm SVL.

 

Wygląd samicy warana Varanus dumerilii

Osiąga do około 100 cm SVL.

 

Długość życia warana Varanus dumerilii

Do około 15 lat.

 

Występowanie warana Varanus dumerilii

Birma, Indonezja, Malezja, Tajlandia.

Przeczytaj też  Eupalaestrus spinosissimus

 

Biotop warana Varanus dumerilii

Są mieszkańcami zarówno namorzyn, wiecznie zielonych lasów w głębi lądu jak i widywane na plantacjach kawy czy kauczuku.To co łączy ich siedliska to bliskość zbiorników i cieków wodnych.

 

Aktywność warana Varanus dumerilii

Dzienna.

 

Terrarium dla warana Varanus dumerilii

Terrarium tropikalne, przestronne, z dużą częścią wodną, która powinna zajmować co najmniej połowę powierzchni terrarium, o głębokości pozwalającej swobodne zanurzenie się – min. 30 cm. Nieodzownymi elementami wystroju będą liczne konary i gałęzie, z dodatkiem sztucznej i ewentualnie naturalnej roślinności. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.

 

Temperatura dla warana Varanus dumerilii

W dzień 27-32°C, w nocy nie niżej niż 22-24°C.

 

Wilgotność dla warana Varanus dumerilii

70-90%.

 

Żywienie warana Varanus dumerilii

Urozmaicona dieta składająca się z owadów i in. bezkręgowców (w tym skorupiaki), ryb, gryzoni, jednodniowych piskląt oraz jaj.

 

Rozmnażanie warana Varanus dumerilii

Samica może złożyć do 25 jaj (zazwyczaj jest ich mniej 6-15 sztuk). Inkubacja w temperaturze 28°C trwa 200-215 dni, z możliwością wydłużenia się nawet o kolejnych kilkanaście dni.

Intrygujące u tego gatunku jest niezwykłe ubarwienie świeżo wyklutych osobników, zupełnie inne niż u dorosłych. Ich tułów o błyszczącej czerni poprzerywanej kilkoma jaśniejszymi pasami, z pomarańczową lub żółtawą głową. Niestety ubarwienie to w szybkim tempie zanika – bo już w kilka tygodni od wyklucia.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu