Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [57]
Loading...
1120
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus boehmei

Waran Varanus boehmei

Varanus boehmei (Jacobs, 2003) jest jednym z kilku gatunków odkrytych/opisanych na przestrzeni I dekady XXI wieku. Występowanie tego gatunku ogranicza się do wyspy Waigeo w północno-zachodniej części indonezyjskiej prowincji Irian Jaya. Jest to niebywale piękna jaszczurka o czarnym ubarwieniu z licznie rozproszonymi żółtozłotymi plamami i cętkami na głowie i tułowiu (sam pysk o kremowobiałym zabarwieniu). Podbrzusze często czerwonawe. Chwytny ogon – to cecha charakterystyczna wszystkich waranów należących do grupy gatunkowej Prasinus.

Mogą dorastać do ok. 100 cm długości całkowitej z czego sam tułów to ok. 35 cm.

Długość życia

Średnia długość życia 10-12 lat.

Występowanie

Indonezja.

Aktywność

Dzienna.

Biotop

To typowa jaszczurka nadrzewna zamieszkująca lasy deszczowe.

Temperatura

Latem w dzień 27-33°C, w nocy nie niżej niż 23°C, a w okresie zimy 23-29°C w dzień,z nocnymi spadkami do ok.20°C.

Wilgotność

Na poziomie 70-90%.

Terrarium

Terrarium tropikalne, będzie to przestronny, wysoki zbiornik z dość grubą warstwą podłoża podtrzymującego odpowiedni poziom wilgotności – dobrze sprawdzi się np. mieszanka torfu i włókna kokosowego. Z racji nadrzewnego trybu życia w wystroju terrarium będą dominować liczne konary i gałęzie z dodatkiem posadzonej naturalnej roślinności jak i tej sztucznej. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku chowu tego gatunku jest zamontowanie foggera, który będzie wspomagał utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności, w zależności od pory roku. Wielkość terrarium minimalnie 300x100x250 cm. Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.

Przeczytaj też  Egernia cunninghami

Żywienie

Podstawą diety będą wszelkie, łatwo dostępne owady karmowe i bezkręgowce. Jako urozmaicenie dopasowane wielkością gryzonie oraz jaja przepiórcze. Sporadycznie drobiowe podroby, ryby i krewetki. Suplementacja dodawana przy każdym karmieniu bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Sezon rozrodczy rozpoczął się na początku lutego, z kilkukrotnymi kopulacjami w ciągu dnia. W opisywanym przypadku pierwszego rozmnożenia w niewoli tego gatunku samica złożyła 4 jaja, ale tylko z trzech wykluły się młode warany. Inkubacja w temp. 28-29°C trwała 174-179 dni. Wyklute warany mierzyły 22.3-23.2 cm długości całkowitej. Przeniesione do terrarium o wym. 100x80x140 cm, z identycznymi warunkami klimatycznymi jakie panują u dorosłych osobników. W 5 do 7 dni od wyklucia młode warany zaczęły pobierać pokarm. Gdy jedno akceptowało owady jako pokarm, pozostałe preferowały kawałki mięsa kurzego i indycze serca.

Zimowanie

Przed przystąpieniem do rozmnażania w okresie od połowy listopada do końca grudnia należy obniżyć o kilka stopni temperaturę, a wilgotność o ok. 20%. W ten sposób symulujemy porę zimową.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie:

  1. Varanus boehmei – Keeping and First Breeding in The Terrarium
  2. Manfred Reisinger & Deby Reisinger-Raweyal

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu