Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
2720
Owady – Artykuły, Straszyki – Artykuły

Terrarium dla straszyków

Terrarium dla straszyków

Mamy już ulubionego naszego owada i mam następny problem gdzie będziemy go trzymać.
I tu sytuacja nie jest wcale prosta jakby mogło się wydawać, jak dobrać ile owadów, jakie terrarium, jakie są plusy i minusy każdego z nich. Pierwszą zasada, jaką będziemy się kierować to wysokość terrarium jak musimy mieć do udanych wylinek naszego owada. Więc tu zasada jest prosta sprawdzamy długość owada na obojętnie, jakiej stronie i mnożymy 2,5-3,0 wtedy wiemy jak wysokie terrarium będziemy potrzebować dla naszego pupila, szerokość i długość uwarunkowane już będą od wyglądu terrarium i są mniej ważne, ile owadów tu dobór zależy od gat. i wielkości zbiornika, jakiego będziemy posiadać owady nie powinny być skupione w dużych ilościach i powinny mieć warunki do poruszania się, więc zdrowy rozsądek nam podpowie ile szt. możemy trzymać w danym terrarium. Jaki rodzaj terrarium opiszę tu kilka rodzajów i powiem o ich zaletach i wadach.

Typy terrariów

Faunaboxy – Jako pierwsze nasze terrarium do niewielkich gat. spełni idealnie naszą funkcję, plusy takiego mini terrarium to w miarę dobra wentylacja nie trzaska, się stosunkowo lekkie, łatwe do umieszczenia w półkach lub innych miejscach, tanie, możliwość ustawiania jednego na drugim oraz możliwość szybkiego spryskiwania nawet na pólkach przez górną klapę faunaboxu, możliwość stosowania jako transportówki mając jeden dwa gt łatwo możemy wsadzić do samochodu i zabrać ze sobą owady np. na wczasy. Niestety ma też sporo wad rozmiary są ograniczone, więc nie wszystkie owady możemy w nich trzymać, dwa niestety plastik szybko się rysuje i nie stanowi już ozdoby na naszej półce, często urywające się klapki, co szybko staje się frustrujące, no i najważniejsze brak możliwości zamontowania dodatkowych rzeczy, oprócz termometru czy prostego higrometru reszta urządzeń odpada, czyli grzałki, oświetlenia nawilżacze plastik niestety szybko się topi przy trochę wyższej temp.

Akwaria – dużo osób trzymało rybki, i pozostałe zbiorniki próbuje wykorzystać jako zbiorniki do hodowli straszyków, i pierwsze, co powiem, jeżeli nie mamy terrarium w żadnym razie nie kupujmy takiego zbiornika a jak już mamy jak najbardziej możemy wykorzystać na zbiornik hodowlany. Wady takiego zbiornika to niestety musimy zrobić wentylacje od góry, bo tylko tak w chodzi w grę przy takich zbiornikach, więc będzie to wymagać naszej inwencji i pomysłowości, trzeba tylko pamiętać, że po niej będą chodzić nasze stworki, więc nie może być to konstrukcja położona bezpośrednio na górze np.. firanka gdyż może się zapaść a wiązanie jej w koło sznurkiem nie jest ani praktyczne ani wygodne, kiedy musimy czasem skrapiać terrarium dwa razy dziennie, kilka propozycji to obudowa z pleksi wywierconymi otworkami o średnicy 3 mm grubości od 0,5 cm położona bezpośrednio na terrarium spełni swoje potrzeby, możemy zrobić obudowę z drewna wklejając siatkę aluminiowa z drobnymi oczkami, mamy tu możliwości wiele wszystko zależy od naszej inwencji twórczej można poprosić szklarza o wywiercenie kilku niewielkich otworków z boku szybki aby ułatwić wentylacje w terrarium, w takim zbiorniku mamy już pełną możliwość zamontowania całego oprzyrządowania potrzebnego w terrarium, nie zapominajmy o szybach że są śliskie i utrudniają się poruszanie owadów po nich proponuje wyklejenie tyłu korkiem, zakupem specjalnej ścianki, albo zrobieniu samej ze styropianu z naklejonym piaskiem lub wiele innych sposobów.

Przeczytaj też  Lamponius guerini - straszyk gwadelupski

Terraria – mamy do czynienie z większości, że szkłem klejonym, łączonym ze sobą lub z drenem szczyt mody to łącznie metalu z aluminium, które redukuje ciężar terrarium, każde z takich terrarium też ma swoje zalety i wady chociażby najprostsze rzeczy umieszczenie szybek rodzaj wentylacji, jej rozmieszczenie fot.

Terrarium, ze szkła wentylacja oddolna i górna by wymusić odpowiednią cyrkulację, szyby bocznie otwierane dostęp z obydwóch stron, możliwość wyjęcia szyb łatwe w codziennej obsłudze, powinna być jeszcze umieszczona w nim ściana tylne, ale umieszczone w nim gałęzie pozwalają się bezpiecznie linieć naszym owadom. Możliwość podłączenia pełnej aparatury do terrarium, jeżeli mamy tylko taka potrzebę, jedno z lepszych rozwiązań przy terrariach, ale też nie unikło małej wady szpara między szybkami jest na tyle duża że małe straszyki mają możliwość ucieczki z niego, w mniejszych egzemplarzach jest to samo jest możliwość wstawienia między szybki kawałka kartonu i wyeliminowania przypadków ucieczki naszych owadów. Terrarium drugie fot.2 wentylacja zamieszczona tak samo, ale odsuwane do góry tu odpowiednie wklejenie prowadnicy eliminuje jakąkolwiek możliwość ucieczki naszych podopiecznych, ściana wyklejona korkiem w wentylacji u góry z boku zamontowana żarówka 5 watowa do oświetlenia tylko dodatkowego terrarium zrobiona własnym sposobem na wentylacji żarówkę proponuje montować podobnie z boku, w którym nie będą gałęzie stykać się z żarówką, gdyż może spowodować to oparzenie naszego owada. Oczywiście tylna ściana korek umożliwiający łatwe przemieszczanie się straszyków i służące tez do przechodzenie wylinek. Jeszcze jedne rodzaj wentylacji tylko górna niestety sprawdza się słabo i proponowałbym odrzucenie takich rozwiązań jak na tych dwóch fotografiach to były pierwsze tera moje i wyszły w nich błędy brak wentylacji przy dużej wilgotności powoduje niestety powstawanie grzybów, które są najmniej porządne w naszym terrarium, nie są wygodne.

Terraria drewniane łączone ze szkłem niestety nie posiadam, ale kilka rad od użytkownika takiego terrarium. Przede wszystkim musimy zabezpieczyć odpowiednio drewno, gdyż woda spryskiwanie mogą uszkadzać drewno, na której mamy zamocowane szyby, będzie powodować jego uszkodzenie i oczywiście rozwój grzybów, co dla naszych podopiecznych może się okazać fatalne w skutkach. Pamiętajmy używamy lakierów wodnych, a po substancjach zabezpieczających drewno musimy dość długo wietrzyć terrarium nawet i 2 tyg.
Terraria są ładne i można je pięknie kompononować w półkach szafek.

Inne Pojemniki zastępujące nam z powodzeniem terraria, wszelkiego rodzaju butle, plastikowe słoje kilku litrowe, małe plastikowe szklarenki do zdobycia w sklepach ogrodniczych, wiadra plastikowe z dostępem światła i wiele innych dziwnych rzeczy, nie zapominajmy jednak, że będę tam żywe owady i co by to nie było owad powinien mieć zapewnione minimum komfortu, i tu apeluje o rozwagę kilka straszyków rogatych w małym słoiku po prostu będą się uszkadzać podgryzać jak macie jeszcze jakieś pytania napiszcie na forum a na pewno uzyskacie dalsze informacje na te tematy.

Przeczytaj też  Phyllium jacobsoni - liściec strzałkowy*

Podłoże

Typ podłoża zależy od gatunku, jaki będziemy hodować mamy do wyboru kilka, Torf z piaskiem preferowany np. dla Sungya inspectata nie stosuję, ale jak ktoś ma ochotę będzie na pewno dobrym podłożem mieszamy piasek w stosunku 2:1 z torfem i wysypujemy dno około 3-5 cm

Ja osobiście polecam włókninę kokosową kupowaną sprasowaną w sklepach zoologicznych, albo na giełdach terrarystycznych w kształcie krążków lub prostokątów nie zapominajmy, że włóknina zwiększa swoją objętość 7-8 krotnie po nawilżeniu wodą wchłania jej dość duże ilości, i jest jednym z lepszych rodzajów podłoży w tera wymieniany przy dobrej wentylacji bardzo rzadko, bardzo dobrze wchłania wodę, więc bardzo długo utrzymuje wilgoć, co czyni go bardzo dobrym materiałem na dno naszego terrarium i w zależności od gatunku dajemy tu od 3 cm nawet do 6-7. Nie zapominając o zbieraniu regularnie odchodów a dna terrarium, gdyż zaleganie ich powoduje szybkie tworzenie się pleśni..

Ręczniki papierowe to następne podłoże dajemy je do gatunków, które sypią jajka ręczniki zachowują nam wilgoć, łatwo zbierać z nich jajka i szukać je pośród odchodów, niestety ręczniki są mało estetyczne i jest możliwość wejścia owada między ręcznik a ściankę terrarium i zakleszczenie się, co spowoduje śmierć bez naszej interwencji, maja plus wymiana podłoża trwa kilka sekund wyciągamy stare ręczniki dajemy nowe i już mamy posprzątane.

Torf – ostatnie i według mnie najgorsze podłoże nie polecam i nie dajmy go niestety w torfie występuje sporo grzybów, które szybko mogą nam skutecznie wytłucz hodowlę i nawet nie dojdziemy do tego, dlaczego tak się stało. Więc torf dajemy na własne ryzyko.

Wystrój terrarium

Co do roślin sztucznych czy żywych moja rada nie dajemy gałązki jeżyny maliny to będzie jedyne zielone w tera. Sztuczne roślinki będą ładnie wyglądać, ale pamiętajmy, że patyczki, straszyki będą je próbować obgryzać, więc może się skończyć dla nich przedwczesnym zejściem i proszę nie słuchać tu opinii ze straszyk nie będzie obgryzał, bo nie jest to roślinką niestety będzie i robią to skutecznie nawet przy dużej ilości pożywienia będą podgryzać wszystko, co będzie przypominać liścia inne żywe rośliny zaś, które nie są ich pokarmem będą próbowane być zjadane, co tez może zakończyć się niestety zejściem straszyka.
Więc ja polecam rośliny żywe, suche pnie korę oraz wkładanie całych pędów jeżyn czy maliny do terrarium.
Dodatkowe wyposażenie to termometry, higrometry, zwykłe analogowe czy cyfrowe, dostępne w każdym większym sklepie terrarystycznym, oświetlenie tu pełny wybór od zwykłej żarówki po specjalne oświetlenie imitujące światło dzienne i promienie UF, które tworzą, straszykom warunki do idealnego rozwoju, pojemniki na rośliny w które będziemy wkładać nasze roślinki. Kilka jeszcze drobiazgów potrzebnych do bezpiecznego i przyjemniejszego chowania naszych owadów. Duże nożyczki do cięcia jeżyny, maliny, grube rękawice do ścinania jeżyny i do brania straszyków na rękę z kolcami na odnóżach – zakleszczenie takich nóżek trochę boli, okulary do obsługi terrariów z straszykami plującymi, spryskiwacze najlepsze do kwiatów polecam firma „Kwazar” dość dobre prawie niezawodny i dostajemy na nie 2 letnią gwarancję, oraz inkubatory, ale to osobny rozdział.

I oczywiście ogrzewanie tu mamy do dyspozycji już bardzo dużo możliwości i są to grzałki terrarystyczne, kable grzewcze, maty, kamienie cała masa, więc odpowiedni wybór będzie należał do użytkownika i wygody zamontowania i użytkowania.

Wiem że nie wyczerpałem tematu będzie on uzupełniany nowymi waszymi pomysłami które będą pojawiać się na forum.

Opracował
Piórkowski Marek

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu