Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
4948
Hodowle karmowe

Świerszcze – hodowla karmowa

Świerszcze – hodowla karmowa

Świerszcze są najczęściej hodowanymi zwierzętami karmowymi, maja wiele zalet jedna z nich jest łatwość hodowli, pokrótce opisze tu jak w prosty sposób można otrzymać wartościowy pokarm dla naszych podopiecznych. Jest kilka gatunków świerszczy hodowanych na pokarm, te najpopularniejsze to:

  • Świerszcz domowy (Acheta domestica) osiąga rozmiary od 25 do 30 mm, występuje w Afryce i Europie
  • Świerszcz czerwonoglowy (Gryllus assimilis) osiąga rozmiary do 35 mm, występuje w Afryce, bardzo szybko się rozmnaża
  • Świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus) osiąga rozmiary od 25 do 35 mm, bardzo szybko się rozmnaża
  • Świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus) osiąga rozmiary do 35 mm, występuje na południowej Europie, południowo-zachodniej Azji i w północnej Afryce

Do hodowli świerszczy będziemy potrzebować kilka zbiorników (min. 2), każdy z nich powinien być ogrzewany, światło przy hodowli świerszczy nie odgrywa żadnej roli (żarówki mogą palić się cala dobę, może być również ciemno cala dobę), najlepiej utrzymywać temperaturę 28-30° C. Wilgotność wystarczy taka, jaka jest w pomieszczeniu.

Dno terrarium wysypujemy mieszanka pokarmowa: pokarm płatkowy dla ryb, suszona rozwielitka, trochę cukru, bułką tarta, otręby pszenne, karma dla psów, kotów, mleko w proszku, płatki owsiane (rozkruszone).

Do terrarium wkładamy wytłaczanki od jajek pionowo tak, aby sięgały do 2/3 wysokości terrarium, na wytłaczankach powinien znaleźć się jakiś talerzyk, tacka, na której będziemy kładli „mokre jedzenie” (warzywa, owoce, itp.) oraz pomnik z woda (najprostszy to jakiś spodeczek, miseczka wypełnione kamykami lub gąbka, tak żeby świerszcze się nie potopiły). Teraz tylko do terrarium ze stadem hodowlanym (1 samiec na 2-3 samice) wkładamy pojemniki z torfem, mogą to być pojemniki np. po margarynie, na jedna samiczkę powinno przypadać 4-6 cm2 powierzchni łęgowej, dodatkowo do pojemniczków z torfem należy włożyć pionowo szklane rurki o średnicy 1cm i dopiero potem wysypać ściółkę,w której świerszcze będą skalda jajka. Wlewając do rurki wodę powodujemy ze górna warstwa ściółki, około 0,5 cm, pozostaje sucha, natomiast reszta jest wilgotna. Po tygodniu naczynia z jajami należy zastąpić nowymi, a te z jajami należy przenieść do drugiego terrarium, w którym nastąpi wylęg. Należy pamiętać ze młode świerszcze wspinają się po szybach, zapobiec temu możemy wklejając paski folii aluminiowej, po której świerszcze nie będą wstanie chodzić.

Przeczytaj też  Gryllus campestris - świerszcz polny

Jeśli możemy wstawić więcej zbiorników to młode świerszcze możemy segregować według wieku, jest to nawet wskazane. Po 5-6 tygodniach świerszcze przechodzą ostatnia wylinkę, Chcąc przechować świerszcze np. wylęg dla młodych naszych podopiecznych, przenosimy świerszcze do nie ogrzewanego zbiornika, Świerszcze żyją w szerokim zakresie temperatur 18-30°C. Należy pamiętać ze im wyższa temperatura tym cykl życiowy świerszczy przebiega szybciej. Zbiornik z owadami czyścimy, co 2-3 miesiące.

Drugi sposób to jeden zbiornik hodowlany dość duży im większy tym lepszy, na dno wysypujemy warstwę torfu zmieszanego z piaskiem, na to kładziemy wytłaczanki od jaj (tak jak w poprzednim sposobie) jedzenie wkładamy w małych pojemniczkach to samo z woda należy dno terrarium spryskiwać żeby jaj miały wilgoć, reszta warunków taka sama jak w poprzednim sposobie. Przy tej metodzie hodowli lat wiej o zapleśnienie. Jednocześnie nie jest tak efektywna, ale jeśli mamy do wykarmienia niewiele zwierząt to powinna wystarczyć.

 

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu