Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1379
Jaszczurki

Nowy gatunek jaszczurki kolczastej (Cordylidae)

Opisano nowy gatunek należący do rodzaju Platysaurus  z obszaru krajobrazu kulturowego Richtersveld w RPA . Platysaurus attenboroughi, bo tak nazwano tą jaszczurkę, wcześniej rozpatrywany był jako przedstawiciel gatunku Platysaurus  capensis. Badania molekularne bazujące na jednym mitochondrialnym i dwóch jądrowych fragmentach DNA, wykazały jednak istnienie dwóch odrębnych form. Dodatkowo oba gatunki różnią się ubarwieniem i cechami opartymi o liczbę łusek. Charakteryzują się one także allopatrycznym występowaniem.

Jak nie trudno się domyślić, epitet gatunkowy został nadany tej jaszczurce na cześć, słynnego popularyzatora wiedzy na temat zwierząt, roślin, ekosystemów i przyrody w ogóle. Sir David F. Attenborough znany jest m. in. z serii filmów dokumentalnych  Life in Cold Blood telewizji BBC, w których przedstawia życie gadów i płazów. W jednym z odcinków prezentuje on innego przedstawiciela omawianego rodzaju, Platysaurus broadleyi.

Przedstawiciele rodzaju Platysaurus  tworzą w obrębie szyszkowcowatych podrodzinę Platysaurinae.  W przeciwieństwie do drugiej z podrodzin, Cordylinae, są one jajorodne i odznaczają się silnym grzbieto-brzusznym spłaszczeniem ciała, słabo wręgowanymi łuskami oraz wyjątkowo bogatym ubarwieniem, często jaskrawym, które ma istotne znaczenie w komunikacji.

Platysaurus_attenboroughi-novataxa_2015-

Whiting, Branch, Pepper & Keogh, 2015, DOI: 11646/zootaxa.3986.2.2 || WhitingLab.com

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.
Na podstawie:
http://novataxa.blogspot.com/2015/07/platysaurus-attenboroughi.html
https://www.terrarium.com.pl/19123-cordylidae-szyszkowcowate/

Przeczytaj też  Jak humanitarnie uśmiercić ropuchę agę?


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu