Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
1400
Rośliny – Opisy

Cyperus – cibora

Cibora (Cyperus)

Nazwa botaniczna: Cyperus, 400 gatunków

RodzinaTurzycowate (Cyperaceae)

Wielkość

W zależności od gatunku: wysokość od 40 cm. do 150 cm. szerokość od 25 cm. do 50 cm.

Wygląd

Cibora jest efektowną rośliną liściastą z parasolowatymi baldachimami kwiatostanów. Cibora to bylina kłączowa z rozłogami, łodyga trójkanciasta, zakończona kwiatostanem złożonym z licznych, drobnych kłosków i pióropuszem liści.

Gatunki

  1. Cyperus papyrus – jest rośliną o liściach zredukowanych, z łodygą dorastającą do 3 m.
  2. Cyperus alternifolius – jest rośliną bardziej zwartą, dorastającą do 30-46 cm.
  3. Cyperus alternifolius – jest rośliną o biało paskowanych liściach.
  4. Cyperus diffusus – ma łodygi do 1 m wysokości i pióropusze liści o większej średnicy.

Występowanie

Afryka i Madagaskar.

Informacje dodatkowe

Jeden z gatunków, Cyperus papyrus, znany był już w starożytnym Egipcie gdzie służył do wyrobu papirusu. Ma bardzo dobrze rozbudowany, intensywnie rosnący system prostych korzeni i dlatego polecam ją sadzić w dużym pojemniku, na głębokości 8 -20 cm. Kwitnie od środka lata do jesieni. Jako rośliny pokojowe uprawiane są od siedemdziesiątych lat XIX w.

Przeczytaj też  Bacopa - bakoba

Zastosowanie

Jest to doskonała roślina do akwaterrariów, ponieważ wymaga wysokiej wilgotności powietrza i stale mokrej ziemi. Idealna dla (odpowiedniej wielkości) płazów takich jak drzewołazy, rzekotki itp. oraz gadów takich jak węże wodne niedużej wielkości gdyż wiadomo, że zbyt ciężki wąż roślinę przygniecie.

Stanowisko

Wymagają bardzo dobrych warunków świetlnych, lecz nie lubią mocnego oświetlenia w godzinach południowych. Bardzo pożądane jest częste zraszanie roślin najlepiej codziennie.

Hodowla

Cibory wymagają mokrego podłoża – roślina powinna nawet po prostu stać w wodzie. W razie przesuszenia podłoża liście rośliny żółkną w ciągu 24 godzin. W lecie zasilamy płynnym nawozem, co 14 dni. Obcinamy obumierające starsze liście. Jest to roślina podatna na urazy mechaniczne, dlatego nie powinno się stosować jej jako element wystroju “dynamicznego” (należy trzymać w miejscu niedostępnym dla zwierząt)

Rozmnażanie:
Jednym ze sposobów jest podział silnie rozrośniętych egzemplarzy na wiosnę; ostrożnie rozrywamy bryłę korzeniową na dwie części i sadzimy osobno. Można też uzyskiwać sadzonki przez zanurzenie w ciepłej wodzie (16°C) liści nie odciętych od rośliny matecznej, po obumarciu kwiatów. Rozmnaża się także ciborę z nasion wysiewanych na wiosnę w temp. 18-21°C.

Autor: Elochir

Na podstawie własnej wiedzy orz literatury
,,Pielęgnowanie roślin pokojowych” D. LongmanZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu