Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
Kategorie: Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Legwan zielony – pytania

38. Czy dojrzewający legwan zielony będzie agresywny?

U wszystkich gatunków zwierząt niezależnie od faktu ich normalnego zachowania, okres rozrodczy i ruja sprawiają Iz ich zachowanie diametralnie się zmienia.
W przypadku rozważań nad behawioryzmem legwanów w okresie rozrodczym skupie się na przypadku samców, u których odmienne zachowania są w szczególności widoczne i często dla hodowcy bywają uporczywe i trudne do pokonania.
Są pewne sposoby radzenia sobie z agresywnością samców w okresie ich aktywności płciowej. Nie należy się jednak uciekać do takich sposobów jak eutanazja, kastracja, czy oddanie legwana w inne ręce. Zakup takiego zwierzęcia powinien być świadomy, a zanim się tego dokona należy przemyśleć, czy jesteśmy w stanie podołać wszelkim zmianom jakie następują u tych zwierząt.

Legwany w okresie godowym intensyfikują swoje kolory.

Należy w tym czasie unikać zakładania ubrań niebieskich, purpurowych czy zielonych, czyli takich, które mogą wywołać u zwierząt agresje.

Zachowanie samic w okresie rozrodczym
W przeciwieństwie do samców, samice w okresie rozrodczym oraz ciężarne samice są bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne oraz zachowanie ze strony właścicieli, czyli branie na ręce i głaskanie. Łagodne i czule obchodzenie się w tym czasie z samicami, może spowodować, ze oswoją się jeszcze bardziej i chętniej będą przebywać w towarzystwie człowieka. Jeżeli samica nie była zbyt oswojona przed okresem rozrodczym, jest to moment, w którym można zmienić jej zachowanie względem człowieka.
Wyżej wymienione techniki radzenia sobie z agresja u legwanów w okresie rozrodczym były stosowane z powodzeniem przez wielu hodowców i nadal mogą być skuteczną podpowiedzią dla innych osób.
Są jednak odmienne zdania, mówiące, że legwany należy pozostawić aż się „same” oswoją. Biorąc jednak pod uwagę fakt udomowienie innych gatunków zwierząt i ich oswajanie, koniecznym jest by miały jak najczęstszy kontakt z człowiekiem. Legwan nie jest rzeczą, która można traktować jako egzotyczna ozdobę domu. Jest to istota żywa, której trzeba poświęcić bardzo wiele uwagi i troskliwości.

Zachowanie samców w okresie rozrodczym

Hodując samca możemy się spodziewać zmian koloru ciala w okresie rozrodczym. Zwykle dostrzegane są zmiany na kolor pomarańczowy lub rdzawy. Przebarwienia powstają od strony głowy przez kark, plecy oraz na nogach. Z biegiem czasu kolor będzie rozprzestrzeniał się po większym obszarze ciała. Jeśli do tego okresu żyły w stadzie, będzie to czas, kiedy zaczną przejawiać swoje indywidualne zachowania i nie będą chciały żyć zgodnie

Powiązane wpisy