Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Bacopa – bakoba

Bakopa (Bacopa)

Rodzina
Scrophulariaceae – Trędownikowate

Wielkość
Do 60 centymetrów wysokości.

Wygląd
System korzeniowy ma słabo rozwinięty. Liście tej rośliny są siedzące, owalne, rozmieszczone na łodydze parami a każda następna para jest prostopadła do poprzedniej. Nasady liści lekko obejmują łodygę, która w formie nadwodnej jest owłosiona. Liście są owalne do jajowatych o szczycie zaokrąglonym z nieznacznym wcięciem. Wymiary blaszki liściowej to długość 2-3 cm i szerokość 1-1,5 cm. Mają wyraźne użyłkowanie, są jasnozielone, mięsiste i sztywne, z delikatnym tłustym połyskiem.. Łodyga jest długa słabo rozgałęziająca się, w węzłach wytwarza korzenie. Kwitnie tylko w formie nadwodnej, wytwarzając ciemnoniebieskie lub fioletowe kwiaty z krótkimi ogonkami. Prawie zawsze wytwarzają nasiona. Część nadwodna rośliny jest słabiej ulistniona niż podwodna, a liście ciemnozielone z miedzianoczerwonym odcieniem. Roztarte w palcach liście rośliny maja zapach melisy, czyli lekko cytrynowy Takie ulistnienie połączone z ich bladozielonym kolorem nadaje bakopie unikalny wygląd.

Gatunki

  • Bacopa caroliniana
  • Bacopa monnieri

Występowanie
Występuje w Ameryce Północnej wzdłuż wybrzeża oceanu atlantyckiego jako roślina bagienna.

Stanowisko
Dobrze rośnie przy silnym świetle, ale radzi sobie nieźle w słabszym oświetleniu.

Hodowla
Średnio trudna. Jak większość roślin dobrze reaguje na nawożenie dwutlenkiem węgla ale może dobrze rozwijać się bez niego. Nie stawia wysokich wymagać odnośnie nawożenia mineralnego. Preferuje miękką wodę, ale nie marnieje przy wyższej twardości. Bakopa preferuje miękkie piaszczyste podłoże. Toleruje wyższe temperatury, choć ładniej wybarwia się przy niższych temperaturach. Temperatura w granicach 20-28°C.

Rozmnażanie
Rozmnaża się przez przycinanie pędu, z którego wyrasta nowa roślina, natomiast górna część łatwo się ukorzenia. Często u podstawy łodygi wyrastają nowe roślinki. Rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych łatwiej przeprowadzać w paludarium, a dopiero po ukorzenieniu się i rozwinięciu się listków przenosi się do akwarium. Może też rozmnażać się generatywnie przez wysiew nasion.

Opracowanie

Autor: Elochir
Na podstawie własnej wiedzy oraz literatury:
,,Pielęgnowanie roślin pokojowych” D. Longman

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu