Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
468
Rośliny owadożerne – Artykuły

Słownik pojęć roślin owadożernych

Słownik pojęć roślin owadożernych

Co prawda osoba, która chce zająć się hodowlą roślin owadożernych powinna mieć dość dużą wiedzę o roślinach, jednak na wszelki wypadek podam znaczenie niektórych trudniejszych(?) wyrazów.

Szukam wyrazu na literę daną po prawej stronie:
Co prawda osoba, która chce zająć się hodowlą roślin owadożernych powinna mieć dość dużą wiedzę o roślinach, jadnak na wszelki wypadek podam znaczenie niektórych trudniejszych(?) wyrazów.

Szukam wyrazu na literę:

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [Z]
A

B

Backcross – patrz Krzyżówka wsteczna.

C
CP – skrót od angielskiego sformułowania „Carnivores Plants” oznaczającego „mięsożerne rośliny”.

D
Dwupienny gatunek – gatunek, u którego kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych osobnikach.

E
Epifit – roślina, która w naturze żyje na innej roślinie, lecz nie czerpie z niej żadnych składników pokarmowych (niektóre storczyki, ananasowate, dzbaneczniki). Jest zupełnie samodzielna, w hodowli domowej często takie rośliny sadzimy w zwykłym podłożu.

Enzymy – substanje chemiczne produkowane przez organizmy żywe, które mają za zadanie przyspieszyć reakcję chemiczną, na przykład rozkład nadtlenku wodoru, czy spalanie cukrów.

F
Fitotoksyczny – szkodliwy dla roślin.

Przeczytaj też  Zabiegi pielęgnacyjne u roślin owadożernych

Form lub skrótowo f. – grupa roślin, która różni się niewiele od reszty roślin ze swojego gatunku lub podgatunku, na przykład odcieniem koloru kwiatu lub wielkością liści.

Fotoperiodyzm – jest to zjawisko uzależniania kwitnienia od długości dnia. Istnieją dwa rodzaje roślin fotoperiodycznych: rośliny dnia długiego i krótkiego (kalanchoe, poinsencja, złocienie).

Fungicydy – środki grzybobójcze.

G
Gatunek – jednostka taksonomiczna, w obrębie której rośliny mogą się swobodnie krzyżować (na przykład rosiczka przylądkowa i okrągłolistna).

Gemmae – są to młode roślinki, które wytwarzają u podstawy rosiczki pustynne i zimowe formy przetrwalnikowe tłustosza. Można je odrywać i sadzić osobno.

H
Herbicydy – środki chwastobójcze.

Hybryda – patrz Mieszaniec

Hydroponika – metoda uprawy roślin w wodzie ze składnikami mineralnymi, bez użycia gleby, lub jedynie specjalnych kulek do hydroponiki.

I
Insektycydy – środki owadobójcze.

Inwazyjne gatunki – gatunki, które po wprowadzeniu do nowego środowiska znajdują tam dobre warunki do rozwoju (brak naturalnych pasożytów i wrogów) i zaczynają wypierać naturalną florę lub faunę występującą na danym terenie. Dotyczy to zarówno roślin jak i zwierząt.

J
Jednopienna – roślina, której kwiaty męskie i żeńskie są osobne.

Jednopłciowa – roślina, której kwiaty są jednej płci, ale mogą występować na tej samej roślinie.

K

Krzyżówka wsteczna – jest to krzyżówka mieszańca z jednym z jego rodziców. Powstały egzemplarz ma 75% genów jednej rośliny

Kwaśne podłoże – podłoże o pH poniżej 7.

Kontaktowy insekcyd – środek owadobójczy działający poprzez bezpośredni kontakt ze szkodnikiem.

L

M
Mieszaniec – roślina będąca krzyżówką dwóch genetycznie różnych rodziców. Wyróżniamy trzy rodzaje mieszańców:

  • międzyodmianowe
  • międzygatunkowe – mają w swoim oznaczeniu x; np. Nepenthes x Hookeriana
  • międzyrodzajowe – też oznaczane poprzez x; np. x Fatshedera czyli fatsjobluszcz to krzyżówka fatsji i bluszczu (to tak, jakby skrzyżować rosiczkę z muchołówką)
Przeczytaj też  Choroby i szkodniki roślin owadożernych

N

O
Odmiana – jednostka systematyczna niższa niż gatunek. Odmiany tej samej rośliny moga różni się np. jedynie kolorem liści lub kwiatów (rosiczka przylądkowa ma czerwonawe czułki, a odmiana 'Alba’ – białe).

Odrost – mała roślinka rozwijająca się zwykle u podstawy rośliny macierzystej.

Okres spoczynku – czas, w którym wzrost roślin zostaje niemal całkowicie zahamowany. Najczęsciej przypada on na okres naszej zimy, chociaż niektóre rośliny mogą przechodzi go w innych okresach (niektóre kaktusy, storczyki, rosiczki pustynne).

P
Pestycydy – patrz Insektycydy

Podgatunek – grupa roślin należących do jednego gatunku, ale różniących się od siebie (np. kolorem lub kształtem). Jest to spowodowane głównie izolacją geograficzną i różnicami w środowisku, w jakim żyją (np. podgatunek wysokogórski i nizinny).

R
Rodzaj – grupa spokrewnionych gatunków (np. gatunki rosiczka i muchołówka należą do rodzaju rosiczkowate).

Rodzina – jednostka systematyczna obejmująca rośliny o pewnych wspólnych cechach np. storczykowate, kaktusowate, ananasowate, rosiczkowate. Jej łacińska końcówka to –aceae.

Rozmnóżki – patrz Gemmae.

S

Serpentynowe gatunki – rośliny rosnąna serpentynitach – skałach utworzonych z uwodnionego krzemianu magnezu z domieszką żelaza. Podłoże takie jest toksyczne i nie wszystkie rośliny mogą na nim rosnąć. Nie przeszkadza ono darlingtonii kalifornijskiej i niektórym gatunkom dzbaneczników.

Skaryfikacja – to zapewnienie wysokiej temperatury, jakiej niektóre gatunki roślin wymagają do wykiełkowania z nasion. W ich naturalnym środowisku są to z reguły pożary. Giną wtedy dorosłe egzemplarze, oraz roślinożerne zwierzęta. Siewki mają miejsce, aby rosnąć i zostają przy okazji zniszczeni ich wrogowie. Przykładami takich roślin jest protea (inaczej srebrnik; łatwo spotkać ją w kwiaciarniach), eukaliptus, a z roślin owadożernych niektóre gatunki rosolistników czy tłustoszy.

Spoczynek – patrz patrz Okres spoczynku.

Stratyfikacja – jest to to próba odtworzenia nasionom warunków jakie mają w swoim klimacie (chłodny klimat umiarkowany) w zimie. Polega on na umieszczeniu ich na okres 3 do 5 tygodni w chłodzie i wilgoci.

Subspecies albo skrótowo subsp. lub ssp. – patrz Podgatunek.

Substytut – substancja zastępcza.

Systematyka – nauka klasyfikująca rośliny i zwierzęta. Jej „jednostki” w świecie roślin to (z grubsza): królestwo – gromada – klasa – rząd – rodzina – rodzaj – gatunek – odmiana (rośliny – okrytonasienne – dwuliścienne – dzbanecznikowce – rosiczkowate – rosiczka – rosiczka przylądkowa – rosiczka przylądkowa 'Alba’).

Systemiczny insektycyd – środek owadobójczy wchłaniany przez system korzeniowy rośliny, a następnie wysysany przez szkodniki wraz z jej sokami.

T

Taksonomia – patrz Systematyka

U

V

Variety lub skrótowo var. – patrz Odmiana.

W

Wsteczna krzyżówka – patrz Krzyżówka wsteczna.

Z

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu