Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Rośliny owadożerne – Artykuły

Słownik pojęć roślin owadożernych

Słownik pojęć roślin owadożernych

Co prawda osoba, która chce zająć się hodowlą roślin owadożernych powinna mieć dość dużą wiedzę o roślinach, jednak na wszelki wypadek podam znaczenie niektórych trudniejszych(?) wyrazów.

Szukam wyrazu na literę daną po prawej stronie:

A

B

Backcross – patrz .

C

CP – skrót od angielskiego sformułowania „Carnivores Plants” oznaczającego „mięsożerne rośliny”.

D

Dwupienny gatunek – gatunek, u którego kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych osobnikach.

E

Epifit – roślina, która w naturze żyje na innej roślinie, lecz nie czerpie z niej żadnych składników pokarmowych (niektóre storczyki, ananasowate, dzbaneczniki). Jest zupełnie samodzielna, w hodowli domowej często takie rośliny sadzimy w zwykłym podłożu.
Enzymy – substanje chemiczne produkowane przez organizmy żywe, które mają za zadanie przyspieszyć reakcję chemiczną, na przykład rozkład nadtlenku wodoru, czy spalanie cukrów.

F

Fitotoksyczny – szkodliwy dla roślin.
Form lub skrótowo f. – grupa roślin, która różni się niewiele od reszty roślin ze swojego gatunku lub podgatunku, na przykład odcieniem koloru kwiatu lub wielkością liści.
Fotoperiodyzm – jest to zjawisko uzależniania kwitnienia od długości dnia. Istnieją dwa rodzaje roślin fotoperiodycznych: rośliny dnia długiego i krótkiego (kalanchoe, poinsencja, złocienie).
Fungicydy – środki grzybobójcze.

G

Gatunek – jednostka taksonomiczna, w obrębie której rośliny mogą się swobodnie krzyżować (na przykład rosiczka przylądkowa i okrągłolistna).
Gemmae – są to młode roślinki, które wytwarzają u podstawy rosiczki pustynne i zimowe formy przetrwalnikowe tłustosza. Można je odrywać i sadzić osobno.

H

Herbicydy – środki chwastobójcze.
Hybryda – patrz
Hydroponika – metoda uprawy roślin w wodzie ze składnikami mineralnymi, bez użycia gleby, lub jedynie specjalnych kulek do hydroponiki.

I

Insektycydy – środki owadobójcze.
Inwazyjne gatunki – gatunki, które po wprowadzeniu do nowego środowiska znajdują tam dobre warunki do rozwoju (brak naturalnych pasożytów i wrogów) i zaczynają wypierać naturalną florę lub faunę występującą na danym terenie. Dotyczy to zarówno roślin jak i zwierząt.

J

Jednopienna – roślina, której kwiaty męskie i żeńskie są osobne.
Jednopłciowa – roślina, której kwiaty są jednej płci, ale mogą występować na tej samej roślinie.

K

Krzyżówka wsteczna – jest to krzyżówka mieszańca z jednym z jego rodziców. Powstały egzemplarz ma 75% genów jednej rośliny
Kwaśne podłoże – podłoże o pH poniżej 7.
Kontaktowy insekcyd – środek owadobójczy działający poprzez bezpośredni kontakt ze szkodnikiem.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu