Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
862
Genlisea sanariapoana Steyerm Rośliny owadożerne – Opisy

Genlisea sp. – żenlisea

Genlisea sp. – żenlisea

Żenlisee (Genlisea sp., August Saint-Hilaire, 1833) są dość ciekawą grupą roślin. Co prawda podejrzewał to już sam Darwin, ale długi czas nie potrafiono udowodnić ich mięsożerności. Udało się to prawie 125 lat później. Nie posiadają korzeni, tylko dwa typy liści, z których jedne pełnią funkcje asymilacyjne, a drugie łapią ofiary i przytwierdzają roślinę do podłoża. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są ciekawymi obiektami w hodowli, gdyż tworzą dosyć ładne kwiaty. Można się także pokusić o próbę takiej hodowli rośliny, by można było zobaczyć jej pułapki – jeśli nam się to uda wygląda to bardzo spektakularnie.

Wygląd

Wysokość: 8 cm.
Szerokość: 5 cm.

Nasłonecznienie

Wymagają jasnego, ale nie bezpośredniego stanowiska. Dobrze rosną na południowym parapecie, osłonięte od bezpośredniego słońca. Można też spróbować hodować na wschodnim, ale ilość kwiatów będzie znacznie mniejsza. W terrarium lampy powinny być włączone 12 – 14 godzin na dobę.

Podlewanie

Doniczkę z żenliseą najlepiej wstawić do większej doniczki bez otworów odpływowych i tam wlewać wodę, gdyż jej poziom powinien sięgać do 1/2 a nawet do 3/4 jej wysokości.

Wilgotność otoczenia

Bardzo ważna u tych roślin – absolutne minimum to 40%, choć lepiej postarać się o 80% do nawet 100%.

Przeczytaj też  Drosophyllum lusitanicum - rosolistnik portugalski

Temperatura

 • Temperatura latem: Minimum do przeżycia tych roślin to 15°C, a najlepiej rosną w przedziale 25 – 32°C.
 • Temperatura zimą: Temperatura powinna być taka sama w ciągu całego roku.

Nawożenie

Nigdy nie nawozimy roślin owadożernych. Ich korzenie nie są przystosowane do pobierania nawozu i podanie go najczęściej powoduje spalenie korzeni.

Przesadzanie

Przesadzamy gdy roślina się rozrośnie, lub gdy chcemy wymienić jej podłoże (co około 2 – 3 lata). Podłoże powinno składać się z dwóch części torfu i jednej części gruboziarnistego piasku, lub też w całości ze świeżego mchu torfowca.

Okres spoczynku

Roślina nie przechodzi okresu spoczynku.

Rozmnażanie

 • Nasiona – wymagają zapylenia krzyżowego. Nasiona wysiewamy na mokre podłoże, stawiamy w miejscu wilgotnym,ciepłym (25-35°C) i bardzo jasnym. Gdy nasiona wykiełkują (albo czasem również po to by wykiełkowały) powinniśmy im zapewnić nocne spadki temperatury o co najmniej 10°C.
 • Sadzonki liściowe – odrywamy u nasady liść i wkładamy go w podłoże, w jakim żyją dorosłe rośliny. Przy wysokiej wilgotności, temperaturze 25°C i dobrym oświetleniu z takiego listka powstanie nam roślinka.
 • Przez podział – starsze osobniki można delikatnie rozdzielić podczas przesadzania do osobnych pojemników.
 • Z pędów kwiatowych – po całkowitym zanurzeniu pędu kwiatowego w wodzie, w miejscach, gdzie wyrastają z niego kwiaty, powinny pojawić się młode roślinki.

Kwitnienie

Do zakwitnięcia wymagają dużej ilości światła. Ich kwiaty są bardzo dekoracyjne. Jeśli nie będzie dostatecznej wilgotności powietrza pęd kwiatowy uschnie, nim zdąży się rozwinąć.

Problemy

Jeśli zapewnimy im dużo światła i wysoką wilgotność to nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów.

Przeczytaj też  Stylidium - stylidium

Uwagi

Jeśli chcemy zobaczyć korzenie żenlisei powinniśmy posadzić ją w płaskiej doniczce z dużymi otworami odpływowymi i wstawić ją do większego, przezroczystego naczynia tak, by doniczka nie dotykała dna i była zanurzona w wodzie do co najmniej połowy doniczki. Rosnące korzenie wyjdą przez otwory w dnie doniczki i będą rozwijały się w wodzie.

 

Opracowanie i źródła informacji

Rafał Pitera

Opracowano na podstawie:

  • „Rośliny mięsożerne – zwane też owadożernymi”, Zbigniew Podbielkowski, Barbara Sudnik-Wójcikowska, Wydawnictwo: MULTICO
  • „Savage garden”, Peter D’Amato, Wydawnictwo: Ten Speed Press;
  • „Carnivorous plants of the world” , James and Patricia Pietropaolo, Wydawnictwo: Timber press;
  • „Growing Carnivorous Plants”, Barry Rice, Wydawnictwo: Timber press;

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu