Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3427
Raporty rozmnożeniowe, Płazy – Artykuły

Trachycephalus resinifictrix – rzekotka żabia, rzekotka arlekin – raport rozmnożeniowy

Trachycephalus resinifictrix – rzekotka żabia, rzekotka arlekin – raport rozmnożeniowy

Rozród w naturze odbywa się w porze wzmożonych opadów. Często miejscem godów są dziuple i rozpadliny w drzewach wypełnione płytką wodą. W warunkach terraryjnych stymulujące do rozrodu działanie ma podniesienie wilgotności przez częstsze zraszanie oraz powiększenie zbiornika wodnego. Samce wabią samice przy pomocy rezonatorów. Podczas ampleksusu samica składa przeciętnie 2000 jajeczek w pakietach. Skrzek najlepiej przenieść do oddzielnego, napowietrzanego akwarium. Ze względu na szybkie zanieczyszczanie wody odchodami kijanek, wskazana jest także filtracja wody. Na początku najlepiej użyć filtra gąbkowego, aby zapobiec zasysaniu ich do środka urządzenia. Przy temperaturze 25°C kijanki wylęgają się nawet już po 24 godzinach. W tej temperaturze cykl przeobrażenia przy dobrym odżywianiu trwa 21-28 dni. Kijankom najpierw rosną tylne nogi poza ciałem u podstawy ogona, a następnie przednie pod skórą. W końcowym etapie rozwoju wzdłuż łap pęka skóra i są one wysuwane. Jest to początek proces redukcji ogona i wychodzenia młodych osobników na ląd. Jako pokarm podawać im możemy: drobniutko rozcierane pokarmy dla ryb, odżywki dla narybku, przecierany szpinak, parzoną i roztartą sałatę, larwy solowca, gdy podrosną także wodzień, siekany rurecznik lub ochotkę oraz bezwzględnie przez cały czas sproszkowaną sepię lub kostkę wapienną dla żółwi wodnych (dla zapewnienia dużej ilości wapna, potrzebnego do tak intensywnie tworzącego się kośćca). Codziennie należy dokonywać podmiany części wody na świeżą. Młode żabki najlepiej przenieść tuż po „wysunięciu” przednich łap, aby nie zdążyły zredukować ogona, bez którego mogą się utopić. Terrarium powinno mieć wtedy niewielką sadzawkę o głębokości 1-2 cm z swobodnym wyjściem, tak aby same rzekotki zadecydowały kiedy opuścić wodę. Wystrój musi być sterylny tzn. z wilgotnym ręcznikiem papierowym lub płatem gąbki w charakterze podłoża, ewentualną gałązką i rośliną w doniczce. Po wyjściu z wody i redukcji ogona basen nie jest już potrzebny. W takich warunkach możemy hodować małe żabki dopóki nie podrosną i nie nabiorą sił. Młode karmimy drobnymi świerszczami, karaluchami, muchą owocową. Młode rzekotki dojrzałość płciową osiągają w wieku około jednego do półtora roku.

Przeczytaj też  Humanitarne zabijanie zwierząt karmowych w terrarystyce

Przykładowe pełne przeobrażenia przy stałej temperaturze wody 25°C:

Dzień Przykładowe pełne przeobrażenia przy stałej temperaturze wody 25°C
0 Złożenie skrzeku (godzina 6:00).
1 Zaczęły się kluć pierwsze kijanki. Leżą na dnie albo są zawieszone przy szybie, następuje wchłanianie żółtka (godzina 17:00).
2 Zaczęły pływać i żerować (godzina 22:00).
11 Pojawiły się tylne nogi (białe kuleczki u podstawy ogona).
17 Kijankom rysują się pod skórą przednie łapy.
20 Wyraźnie widać ruchy przednich łap pod skórą, łokcie napinają skórę.
22 Wypychają przednie łapy (godzina 22:00).
23 Przestają jeść, w wodzie zaczyna się redukcja ogonów (sublimacja), otwór gębowy poszerza się, ciało przybiera smukły „żabi” kształt, następuje stopniowa zmiana barwy z ciemnobrązowej na stalowosrebrną, uwidaczniają się ciemne pasy wzdłuż pyska, zaczynają wychodzić na ląd.
25 Redukcja ogonów zakończona, kontynuacja wybarwiania się, w dalszym ciągu nie jedzą.
30 Koniec wybarwiania się, zaczynają polować.

Opracowanie i źródła informacji
Łukasz Jagielski „UkasH”

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu