Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
29
Stylidium sp. Rośliny owadożerne – Opisy

Stylidium – stylidium

Stylidium – stylidium

Występowanie
Australia zachodnia.

Siedlisko naturalne
Australijski busz, tereny trawiaste, bagniste, o podłożu torfowym i piaszczystym.

Wygląd
Liście są nieco podobne kształtem do liścia tłustosza (P.X 'Weser’). Nie są za to w ogóle pokryte żadnymi gruczołkami. Pełnią wyłącznie funkcje asymilacyjne. Kwiat to najciekawsza cześć tej rośliny. Posiada umiejętność szybkiego zgięcia pręcika z pyłkiem gdy tylko owad się zbliży. Dzięki temu automatycznie owad zostaje obdarzony pyłkiem który przenosi na następny kwiatek. Jest to dość niezwykła metoda „zmuszania” owada do zapylenia kolejnych kwiatów.

Łapanie zdobyczy
Jak dowiodły ówczesne badania nie jest to roślina owadożerna, jednak wśród hodowców cieszy się wielkim zainteresowaniem ze względu na ich charakterystyczne ruchy części kwiatu podczas zetknięcia z owadem.

Oświetlenie
Stylidium wymaga dużej ilości światła. Polecamy południowy lub wschodni parapet. Widać znaczącą poprawę w kwitnieniu i rozroście przy zwiększeniu ilości i długości oświetlania.

Przesadzanie i kosmetyka
Rośliny te dosyć szybko zarastają całą doniczkę. Należy je wtedy delikatnie rozdzielić do osobnych pojemników, uważając na długie i cienkie korzenie.

Podłoże
Kwaśny torf bez dodatków i nawozów zmieszany z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 2:1.

Podlewanie, wilgotność powietrza
Podlewamy przez podsiąkanie – wodę lejemy do podstawki i utrzymujemy na stałym poziomie, nie przekraczającym 2 cm. W zimę ograniczamy podlewanie, ale podłoże musi być stale wilgotne. Najlepszą wodą jest destylowana, woda z filtra odwrotnej osmozy (RO) lub deszczówka (dotyczy tylko miejscowości o małym skażeniu powietrza), w ostateczności stosujemy przegotowaną i odstaną wodę z kranu, jeżeli nie jest zanieczyszczona i twarda.

Przeczytaj też  Sarracenia spp. - kapturnica

Temperatura
W okresie spoczynku, który przypada najczęściej na koniec jesieni do wczesnej wiosny, roślina potrzebuje temperatury podobnej do tej, jakie występują w jej środowisku naturalnym. Najlepszą jest taka w granicach 10-15°C. Poza okresem spoczynku Stylidium świetnie rosną w temperaturze od 15 do 25C. Optymalną temperaturą jest 20°C.

Nawożenie
Nie nawozimy.

Rozmnażanie
– Przez podział:
Jest to najłatwiejszy i bardzo skuteczny sposób rozmnażania. Od rośliny macierzystej oddzielamy sadzonkę, o co najmniej 3 zdrowych liściach. Następnie umieszczamy ją w podłożu takim samym jak dla roślin dorosłych.

Opracowanie:
Łukasz Kostiuk
Jan MyszkierZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu