Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
210
Rośliny – Opisy

Stapelia

Nazwa zwyczajowa 
Stapelia

Rodzina
Asclepiadaceae (Trojeściowate)

Gatunki/odmiany

  • S. variegata
  • S. gigantea
  • plus ok. 120 innych

Występowanie
Południowa Afryka

Rozmiary
Niskie, rozkrzewione, płożące, S. variegata wys. 10-20 cm

Inne informacje
Sukulent, nie hodować w szklarenkach. Kwiaty wydzielają brzydki zapach, ale dzięki temu roślina jest jedną z oryginalniejszych. Zapach ma przyciągać muchy, które zapylają kwiaty. Oderwane od rośliny kwiaty można zasuszać.

Zastosowanie
Dla pięknych kwiatów o niecodziennym wyglądzie.

Pędy
Wałeczkowate, mięsiste, pokryte miękkimi, krótkimi kolcami, szaro-zielone, starsze brązowawe.

Kwiaty
Pojawiają się latem (czerwiec-wrzesień). S. variegata – śr. 7-8 cm, zapach padliny, S. gigantea śr. – 25-30 cm, bezzapachowe. Pięciopłatkowe, twarde, sztywne, żółto-kremowe, poziomo pomarszczone, krawędzie brązowe, na płatkach brązowe plamy.

Oświetlenie
Dużo światła, ale nie bezpośrednio w słońcu. W zimie blisko okna, ale chronić przed mrozem.

Temperatura
Zimą chłodno 10-12° C. Latem temperatura pokojowa.

Nawożenie
Latem co 2 tygodnie, więcej przed i w czasie kwitnienia.

Gleba
Torfowo – piaszczysta, lekka, z kawałkami węgla drzewnego; korzenie mają tendencje do zasychania i gnicia w przypadku przesuszenia i ponowienia podlewania.

Przeczytaj też  Jasminum polyanthum - jaśmin wielokwiatowy

Przesadzanie
Jeżeli już nie mieści się w doniczce i pędy wyrastają daleko poza brzegi doniczki. Korzeni nie otrzepywać całkiem ze starej ziemi.

Podlewanie
Mało, roślina z Afryki. Nie dopuścić do przesuszenia ziemi ani latem ani zimą. Podlewać bardzo dokładnie, nadmiar wody wylać z podstawki.

Wilgotność
Niska. Nie zraszać.

Rozmnażanie
Wiosną, przez sadzonki pędowe lub z nasion. W warunkach domowych głównie przez sadzonki, które odrywa się od rośliny z małymi korzonkami, umieszcza w piasku w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie słonecznym. Nie przykrywać namiotem z folii, minimalnie podlać.

Choroby i szkodniki
Zgnilizna korzeni w przypadku przesuszenia ziemi /korzeni/ i wznowienia podlewania (roślina gnije i zamiera); przypalenie przez słońce (zaschnięte wierzchołki pędów).

FiendyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu