Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
807
Karaczany – Opisy, Owady – Opisy

Pseudomops septentrionalis

Karaczan Pseudomops septentrionalis

Pseudomops septentrionalis (Hebard, 1917) jest to mały gatunek karaczana osiągający 9-15 mm długości. Ubarwienie: głowa i przedplecze rdzawo-brązowe, dodatkowo przedplecze z kremową obwódką, skrzydła samca takiego samego koloru natomiast, u samicy wyraźnie ciemniejsze. Skrzydła również z kremową obwódką. Larwy brązowego koloru.

Występowanie

Południe USA, Meksyk, Kostaryka.

Terrarium

Jest to mały karaczan, który nie wymaga dużego terrarium, dla dużej grupy tych zwierząt wystarczy pojemnik o wymiarach 20x20x20 cm (dł. x szer. x wys.). Jako podłoże można użyć torfu zwykłego lub kokosowego. Ważne jest by jeden z rogów pojemnika był stale wilgotny, ponieważ młode larwy są wrażliwe na przesuszenie. Owady dorosłe dobrze chodzą po gładkich pionowych powierzchniach, dlatego też górne kilka centymetrów należy posmarować wazeliną, aby mieć możliwość obsługi pojemnika. Otwory wentylacyjne muszę być wykonane z drobnej siatki. Temperatura w zakresie 25-30°C, wilgotność 60-70%, oświetlenie nie jest potrzebne. Należy zostawić im trochę przestrzeni do biegania.

Żywienie

Pokarm pochodzenia roślinnego taki jak świeże owoce i warzywa, produkty zbożowe. Pokarm pochodzenia zwierzęcego w postaci suchej karmy dla ryb. Jest to bardzo mały owad więc i jego zapotrzebowanie pokarmowe jest niewielkie.

Rozmnażanie

Jest to gatunek jajorodny, ooteka długości około 5 mm, jasnobrązowego koloru, zawierająca około 20 jaj. Inkubacja ooteki trwa niecały miesiąc. Dymorfizm płciowy widoczny, samiec jest jednolicie ubarwiony, natomiast samica ma ciemniejszego koloru skrzydła. Ciekawe w obserwacji są zaloty tego karaczana, polegające na bieganiu za sobą, momentami dość zabawnie to wygląda.

Przeczytaj też  Geolycosa vultuosa

Uwagi

Używa skrzydeł podczas opadania w dół.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Sterna na podstawie własnych obserwacji i internetu
http://blattodea.speciesfile.org/HomePage.aspx
http://www.angelfire.com/oh2/Roaches/

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu