Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
230
Skorpiony – Opisy

Opistophthalmus boehmi – skorpion

Opistophthalmus boehmi – skorpion

Opistophthalmus boehmi (Kraepelin 1896) to skorpion należący do rodziny Scorpionidae.

Nazewnictwo

Nazwa angielska: The Yellow Forest Scorpion

Wygląd

Nie imponuje rozmiarami, gdyż osiąga około 5 cm. Z całą pewnością można stwierdzić, że nie należy do gatunków, które szybko rosną.. Jego odnóża, metasoma wraz z telsonem oraz szczypce przyjmują kolor brązowo-złoty, mesosoma natomiast ciemno brązowy.

Występowanie

Opistophthalmus boehmi to skorpion zamieszkujący tereny południowej Afryki.

Zachowanie

Jest dość nerwowym gatunkiem i potrafi się stawiać. Nie należy prowadzić hodowli grupowych ze względu na bardzo częste przypadki kanibalizmu.

Biotop

Gatunek ten zamieszkuje dość suche obszary południowej Afryki. Kopie on dość pokaźne, kręte tunele, które służą mu za schronienie.

Terrarium

Jest to niewielki skorpion i terrarium 20×25 cm będzie dla niego wystarczające. W przypadku tego gatunku istotna będzie wysokość, gdyż potrzebuje on dość dużej warstwy podłoża do kopania. 25 cm będzie wysokością optymalną.

Opistophthalmus boehmi to gatunek należący do kopiących skorpionów więc należy mu zapewnić przynajmniej 10 cm podłoża. Możemy zastosować mieszankę piachu i włókna wraz ze wspornikami takimi jak kawałki gałęzi, płaskie kamienie, które stabilizować będą tunele Naszego pupila. Skorpion sam sobie wykopie norę, więc wszelkie kryjówki są zbędne. Możemy położyć płaski kamień, który posłuży do rozpoczęcia tunelu. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność sztuczną. Na tylnej ściance znaleźć się może oczywiście tło. Oprócz zastosowań praktycznych podnosi ono również estetykę. Dobrze jest do terrarium wstawić mały pojemnik z wodą lub jako alternatywę częściej spryskiwać terrarium.

Przeczytaj też  Androctonus crassicauda

Temperatura

Odpowiednia temperatura dla tego skorpiona to 25-30°C w dzień. W nocy zapewniamy kilku stopniowy spadek, by zapewnić cykl dobowy. Temperaturę taką uzyskać możemy poprzez zastosowanie odpowiedniej mocy żarówek (15 lub 25W) lub kabli grzewczych.

Wilgotność

Opistophthalmus boehmi to skorpion, u którego wilgotność utrzymujemy na poziomie 60-65%. By osiągnąć ten poziom do terrarium wstawiamy miseczkę lub spryskujemy podłoże kilka razy w tygodniu.

Jadowitość

Jad tego gatunku nie wywołuje u osób nieuczulonych na jego toksyny znaczących skutków. Jednakże jego ukąszenie bywa dość bolesne i bardzo nieprzyjemne.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Młodym podajemy minimączniki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, dużym wystarczy świerszcz lub średniej wielkości mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni.

Uwagi

Opistophthalmus boehmi to skorpion nadający się osobom zaczynającym swoją przygodę ze skorpionami. Jego niskie wymagania oraz słaby jad zdają się potwierdzać poprzednie zdanie, jednakże zniechęcać może jego skryty tryb życia.

 

Opracował Dominik Wysocki, na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na stronie:

http://visualadvance.comZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Opistophthalmus boehmi – skorpion

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu