Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
345
Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Leiodidae – grzybinki

Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera), nieliczna. Na świecie stwierdzono występowanie ok. 430 gatunków, z czego 65 w Polsce.

Są owadami o bardzo małych rozmiarach. Długość ich ciała mieści się w przedziale 1 – 7 mm. Czułki średniej długości, 11 członowe (czasem pozornie 10). Posiadają 3, 4 lub pięcioczłonową buławkę. Ta ostatnia jest bardzo charakterystyczna, bo budujący ją ósmy człon jest mały i dzieli ją na dwie części. Głowa lekko przypłaszczona, chowa się pod przedpleczem. Posiadają parę oczu złożonych. Przedplecze szerokie, półkoliste lub trapezowate. Pokrywy dość krępe, wypukłe, przeważnie zaokrąglone. Mogą być gładkie i błyszczące lub gęsto punktowane i pokryte drobnymi włoskami. Druga para błoniastych skrzydeł dobrze rozwinięta. Nogi krótkie, z licznymi kolcami i szczecinkami na zewnętrznej stronie. Stopy o zróżnicowanej liczbie członów. Spotyka się różnorodne kombinacje: 5-5-5, 5-5-4, 5-4-4, 4-4-4, 4-3-3, 3-3-3. Odwłok, normalnie rozwinięty, schowany całkowicie pod pokrywami.

Grzybinki związane są lasami. Żywią się głównie grzybami, z bardzo różnorodnych grup. Są w stanie przenosić zarodniki grzybów na drzewa, niszcząc je, traktowane są zatem często jako szkodniki. Umożliwiają jednak przyspieszony rozkład drewna, dzięki czemu zachowany jest obieg materii w ekosystemie. Szereg gatunków to monofagi, związane z określonym gatunkiem bądź rodzajem grzyba. Ich biologia jest jeszcze bardzo słabo poznana.

Przedstawiciele: Anisotoma humeralis, Leiodes polita, Agathidium seminulum.

Przeczytaj też  Diapauza


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu