Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
13348
Początkujący, Wije – Artykuły

Krocionogi – pytania

12. Czy są niebezpieczne? Mogę wziąć do ręki mojego krocionoga?

Nie, krocionogi nie są niebezpieczne. Nie są w stanie przegryźć Twojego naskórka, czasem możesz poczuć delikatne drapanie – to właśnie krocionóg sprawdza czy nie jesteś do jedzenia:)

Oczywiście można brać krocionogi do ręki, ale po co? To tylko naraża zwierzaka na niepotrzebny stres.
Najlepiej jakby był przenoszony tylko w przypadku przeprowadzki, seksowania, itp. Dodatkowym minusem jest całkiem spore prawdopodobieństwo defekacji zestresowanego zwierzaka właśnie na Twoją rękę. Do tego niektóre gatunki pod wpływem stresu wydzielają specjalną substancję, która barwi i drażni skórę oraz śmierdzi i ciężko ją zmyć. Jednak poza tym krocionóg nic nie jest w stanie Ci zrobić.

Przeczytaj też  Zanim kupisz zwierzę terraryjne...

Ciekawostka: Niektóre gatunki krocionogów są używane przez małpy jako 'kosmetyki’ odstraszające owady. Małpy łapią krocionogi i smarują ich wydzieliną swoje futro, zawarty w ich wydzielinie kwas mrówkowy działa odstraszająco na bardzo uciążliwe owady, które gryzą bezlitośnie małpy.

3 przemyślenia na temat Krocionogi – pytania

  1. Czy wij olbrzymi potrzebuje ogrzewania w terrarium? Jeśli tak to jakiego? Czytałem, ze ma mieć 24-27°C, a w zimę jest zdecydowanie zimniej w moim mieszkaniu.

    Reply
    1. Najlepiej kabel / mata grzewcza na plecy terrarium. Lampka do dogrzewania w dzień też da radę. Choć krocionogi nie lubią światła.

      Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu