Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [30]
Loading...
51620
Eublepharis macularius - eublefar lamparci (gekon lamparci*) Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Jaszczurki – podstawy hodowli

Zakup jaszczurki

Jeśli to tylko możliwe, zawsze powinniśmy wybierać osobniki urodzone w niewoli, nawet jeśli są dużo droższe niż sprowadzone ze środowiska naturalnego. Pod wieloma względami są one „lepsze” od tych importowanych. Przede wszystkim import wiąże się z transportem, który nie zawsze przeprowadzany jest w odpowiednich warunkach. Stres pasożyty, trudności z aklimatyzacją, ograniczony przyrost ciała, to powszechne problemy z osobnikami importowanymi. Co prawda każdy z poprzednio wymienionych może dotyczyć także osobników hodowlanych, ale jeśli zwierzę pochodzi od dobrego hodowcy, a my sami już od pierwszych dni zapewnimy mu odpowiednie warunki, praktycznie wszystkie możemy wyeliminować całkowicie. Znakomita większość jaszczurek importowanych szybko ginie nawet w rękach bardzo doświadczonych hodowców. Czasem import jest jedynym wyjściem nabycia pożądanych okazów, czy możliwością wprowadzenia do hodowli „świeżej krwi” jednak nie jest to zabawa dla początkujących terrarystów.
Cykliczne giełdy gadów, renomowane sklepy zoologiczne o profilu terrarystycznym, czy też fora internetowe to miejsca, w których należy szukać zwierząt z hodowli. Choć i tam znajdziemy zwierzęta importowane.

Jeżeli chcemy kupić zdrowe zwierzę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw.

Zdrowa jaszczurka:
– nie ma pokrzywionych kończyn, kręgosłupa i ogona,
– nie ma wystającej żuchwy,
– potrafi stać na wyprostowanych przednich kończynach i unieść kloakę znad poziomu ziemi,
– nie jest chuda,
– jest ruchliwa,
– ma zdrowo wyglądającą skórę tzn. nie ma ran, ropni, oparzeń itd.
– okolice oczu i nozdrzy są czyste,
– przyjmuje pokarm,

Przeczytaj też  Lygodactylus luteopicturatus - gekon żółtogłowy

Oczywiście w giełdowym pudełeczku bardzo trudno sprawdzić te wszystkie aspekty, dlatego nie należy kupować zwierząt zbyt pochopnie.
Niestety nawet zdrowo wyglądające zwierzę może być nosicielem pasożytów, dlatego podstawowym (i nieinwazyjnym) badaniem jest badanie kału, najlepiej zlecane weterynarzom znającym się na gadach.

Jedno przemyślenie na temat Jaszczurki – podstawy hodowli

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu