Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
1769
Skorpiony – Opisy

Grosphus limbatus

Grosphus limbatus

Grosphus limbatus to skorpion należący do rodzinny Buthidae. Jak przystało na swoich kuzynów posiada dość silny jad. Znany jest z agresywnego usposobienia, niezapowiedzianych i szybkich ataków. Jest on średniej wielkości skorpionem osiągającym 11 cm. Nosi na swoim ciele kolory od jasnego brązu, przez jego ciemne odcienie po szare fragmenty pancerza. Jako typowy przedstawiciel swojej rodziny posiada nie robiące wrażenia szczypce oraz dość grubą metasomę.

Występowanie

Grosphus limbatus to gatunek zamieszkujący Madagaskar.

Biotop

Skorpion ten zamieszkuje bardzo różnorodne tereny wyspy Madagaskar. Bardzo często znajduje kryjówkę pod kawałkami kory bądź w skalistych wzgórzach.

Terrarium

Jest to średniej wielkości skorpion, powierzchnia 20/25 cm będzie wystarczająca. W przypadku kilku osobników musimy odpowiednio zwiększyć terrarium, lecz należy uważać, bo często utarczki Naszych pupilów wcale nie muszą być czymś nadzwyczajnym. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, lecz 20-25 cm będzie optymalną wysokością. Nasz podopieczny będzie mógł się powspinać, a my będziemy mogli wygodnie operować w terrarium pensetą.

Jako podłoża stosujemy mieszankę włókna i piasku w stosunku 70 do 30, lecz możemy również użyć samego włókna, któe dobrze utrzyma wilgoć. W terrarium musi znaleźć się kryjówka w postaci kamieni bądź materiałów sztucznych jak doniczki czy pojemniczki na mocz zakopane w ziemii. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność naturalną, jak i sztuczną. Na tylnej ściance możemy wykonać tło. Oprócz zastosowań praktycznych podnosi ono również estetykę terrarium, upodabniając się przykładowo do pni drzew w środowisku naturalnym. Konieczna będzie płytka miseczka z wodą, która podniesie wilgotność w terrarium i zapewni skorpionowi stały dostęp do wody.

Przeczytaj też  Hottentotta hottentotta - skorpion

Temperatura

Jeżeli chodzi o temperaturę to 25-30°C będzie optymalne. Nie zapominajmy o lekkim spadku temperatury na noc. Dogrzewać skorpiona możemy żarówką 15 lub 25W w zależności od temperatury, jaką chcemy osiągnąć oraz od temperatury otoczenia.

Wilgotność

Grosphus limbatus to skorpion, u którego wilgotność utrzymujemy na poziomie 55-70%. Efekt ten uzyskamy poprzez zastosowanie miseczki i zraszanie terrarium, co kilka dni w zależności od wentylacji.

Jadowitość

Jad Grosphus limbatus jest dość silny i należy unikać kontaktu z telsonem, gdyż może się to skończyć na bardzo intensywnym pieczeniu i bólu rozprzestrzeniającym się od miejsca ukąszenia aż do klatki piersiowej. Zachowajmy ostrożność.

Żywienie

Skorpiona karmimy owadami dobranymi odpowiednio do jego rozmiarów. Małym podajemy pinki, kawałki mączników lub wylęg świerszczy, a dużym wystarczy świerszcz lub dorosły mącznik. Pokarm podajemy co 4-6 dni, młodym co 2-3 dni. Jest to skorpion, któremu zawsze jest mało jedzenia, prawdziwy żarłok. Bez problemu poradzi sobie z ofiarą większą od niego.

Uwagi

Grosphus limbatus to dość rzadki gatunek skorpiona zamieszkujący niewielki obszar wyspy Madagaskar. Może cieszyć jego zadziorność i niekończący się apetyt, lecz ze względu na jad polecam go średniozaawansowanym hodowcom.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Dominik Wysocki na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych
na stronie:
http://www.scorpion-realm.co.uk/care/limbatus.htmZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu