Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
1776
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Pajęczaki – Encyklopedia, Ptaszniki – Encyklopedia, Skorpiony – Encyklopedia, Wije – Encyklopedia

Cewki Malpighiego

Cewki Malpighiego → narządy wydzielnicze występujące u owadów, wijów, niektórych niesporczaków i pajęczaków. Mają kształt długich, ślepo kończących się rurek lezących w jamie ciała i opróżniających się do przewodu pokarmowego. Każdy kanalik ma mięśniową ścianę, a wijące się ruchy wzmacniają przechodzenie produktów odpadowych do jamy przewodu pokarmowego. Kanaliki obmywane są przez krew w jamie ciała i ich komórki transportują odpady na drodze dyfuzji lub transportu aktywnego z krwi do jamy kanalika. Cewki Malpighiego występują w organizmie w liczbie od dwu do kilku tysięcy.

Przeczytaj też  Partenogeneza, dzieworództwo


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu