Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
1968
Wije – Opisy

Aphistogoniulus sp.

Aphistogoniulus sp.

Aphistogoniulus sp. jest jednym z ładniej ubarwionych krocionogów. Posiada czerwono-czarne ciało, oraz pomarańczowo-czerwone odnóża. Dorasta do średnich rozmiarów, 15 cm jest jego maksymalną długością.

Występowanie

Aphistogoniulus sp. występuje na Madagaskarze, a dokładniej w południowej jego części.

Biotop

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Na całej wyspie panuje klimat równikowy. Na wyżynach jest nieco chłodniej, choć na południowym krańcu wyspy klimat przechodzi z wilgotnego w wyjątkowo suchy. Pora deszczowa od listopada do marca. Wschód i północ wyspy nawiedzają sztormy i cyklony przynoszone przez monsuny sezonowo od grudnia do marca. Średnia temperatura na wyspie to około 15°C w lipcu i około 25°C w lutym.

Cechy szczególne

Jest to gatunek endemiczny. Endemit jest to unikalny dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie gatunek. Spotkać można go również pod nazwą Aphistogoniulus corallipes.

Terrarium

Z racji niewielkich rozmiarów naszego pupila wystarczy w zupełności terrarium o wymiarach 30x30x15. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, wije dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Scolopendra polymorpha

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Czytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 24-28°C (po prostu pokojowa lecz nie za zimno).

Wilgotność

Wilgotność na poziomie około 70% może spadać do 50% lecz nie jest preferowane.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(nie wielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Dorastają do dorosłości w niecałe 2 lata. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3-4 tygodniach samica partiami (dlatego z jednej kopulującej pary można mieć różnej wielkości młode) składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.

Przeczytaj też  Doratogonus stylifer

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2008 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.de

Zdjęcia © Artur ZatońskiZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu