Artykuł w kategoriach: Bumba, Ptaszniki – Opisy

Bumba horrida


Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

Bumba horrida – ptasznik

Wcześniejsza nazwa to Iracema horrida.


Gatunek sklasyfikowany w 1994 roku przez Schmidt’a. Na wolności występuje w Wenezueli i północnej Brazylii. Inna nazwa to Paraphysa horrida.

Dorasta do 6 cm ciała.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest czerń. Odnóża maja niebieski połysk i są porośnięte czerwonawymi włoskami na udach. Czerwonej barwy jest również obrzeże tarczki grzbietowej, a ona sama różowawa. Odwłok jest czarny, z dłuższymi, czerwonawymi włoskami. Młode mają pomarańczową tarczkę grzbietową, czarne kończyny i odwłok.

Terrarium powinno mieć wymiary 20/20/20 cm. Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25°C, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. W kokonie znajduje się około 250 jajeczek.

Młode pajączki karmimy muszkami owocówkami oraz larwami much i mącznika młynarka. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy świerszcze, średniej wielkości karaczany i szarańczę.

Iracema horrida nadaje się dla początkujących. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, a jej jad nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka.

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.spiderpix.com
;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu