Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Raphidioptera – wielbłądki

Grupa bardzo nieliczna. Opisano ok. 160 gatunków, z czego na terenie Polski 9.

Są to owady średniej wielkości. Długość ich ciała mieści się w przedziale 12 – 25 mm. Posiadają długie, nitkowate czułki. Posiadają parę oczu złożonych i aparat gębowy typu gryzącego. Ich głowa, dość duża, silnie zwęża się do tyłu. Mocno odróżnia się od przedtłowia. Najdłuższego i najlepiej rozwiniętego segmentu tułowia. Mają dwie pary błoniastych, podobnych do siebie skrzydeł. Są one bogato żyłkowane i posiadają ciemne plamy w przedniej części. Podczas spoczynku są ułożone dachówkowato. Nogi dość długie, dobrze wykształcone. Odwłok długi, z pokładełkiem na jego końcu.

Dorosłe wielbłądki są drapieżne i polują w różnych środowiskach. Larwy wielbłądek, robakowatego kształtu, również prowadzą drapieżny tryb życia. Można je spotkać w różnych trudnodostępnych miejscach np. pod korą drzew. Spotykane głównie w lasach.

Pospolite gatunki: wielbłądka (Raphidia ophiopsis) i skojatka (Inocellia crassicornis).

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu