Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Encyklopedia, Chrząszcze – Chrząszcze Polski, Owady – Encyklopedia

Cleridae – przekraskowate

Przekraskowate (Cleridae, Latreille, 1802). Rodzina owadów (Insecta) z rzędu chrząszczy (Coleoptera). Na świecie opisano ok. 4.000 gatunków, z czego z Polski wykazano 19.

Są to owady przeważnie średnich rozmiarów, krajowe gatunki nie przekraczają 20 mm. Czułki krótkie lub średniej długości, zbudowane z 8-11 członów. Najczęściej są piłkowane lub buławkowate. Głowa duża, wyraźnie szersza od wąskiego, cylindrycznego i długiego przedplecza. W tułowiu najlepiej rozwinięte zapiersie. Pokrywy w obrysie wydłużone, o bokach równoległych lub lekko rozszerzające się ku końcom. Często razem z głową i przedpleczem gęsto owłosione, najczęściej jaskrawo ubarwione w różne plamy. Druga para błoniasta, dobrze rozwinięta, pozwala przekraskom w sprawnym lataniu. Nogi dość długie i smukłe, czasem zgrubiałe. Stopy pięcioczłonowe, z różnie wykształconymi członami (mogą być rozszerzone lub ulegać redukcji). Odwłok zbudowany z 5 – 6 widocznych sternitów, zwykle całkowicie schowany pod pokrywami. Dorosłe przekraski można spotkać na kwiatach, na starych drzewach, w pobliżu żerowisk korników i na padlinie. Larwy przekrasków są drapieżne i można je spotkać np. w chodnikach korników, pod korą drzew gdzie polują na inne owady i ich larwy. Niektóre (np. Trichodes) rozwijają się w gniazdach pszczół i innych błonkówek społecznych, nie wyrządzają jednak większych szkód. Biologia tej grupy jest jednak bardzo słabo poznana. Niektóre żywią się padliną (zwłaszcza kośćmi i skórą), są też gatunki odżywiające się nasionami roślin oleistych. Przedstawiciele: przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius), barciel pszczołowiec (Trichodes apiarius), dłużeń (Tilius elongatus), naścierwek (Necrobia ruficollis).

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu