Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
10204
Skorpiony – Artykuły

Terrarium dla skorpionów

Terrarium dla skorpionów

Najczęściej używamy terrariów cało szklanych lub lepionych z szyb. Szczególnie dla świeżo usamodzielnionych młodych skorpionów dobrze jest używać cało szklanych pojemników ze względu na to że potrafią one wyjść z pojemnika po spajającym lepione terrarium kleju. Możemy także użyć do odchowy młodych osobników słoi.
Rozmiar terrarium zależy od wielkości skorpiona, którego zamierzamy w nim trzymać. Minimalne rozmiary dna dla mniejszych gatunków (np. Euscorpius) to 15×20 cm. Musi być ono na tyle obszerne by skorpion znalazł w nim i miejsce suche, i wilgotne, pomimo panującego w terrarium ustalonego mikroklimatu.

Rozróżniamy typowe trzy rodzaje terrariów dla skorpionów. Dla gatunków leśnych, pustynnych i bytujących w spróchniałych pniach i luźnej liściastej ziemi leśnej. Dokładne opisy wyposażenia tych poszczególnych typów terrariów w dalszej części artykułu.

Dla gatunków leśnych najlepiej użyć pomieszczeń z klejonych szyb. Wierzch takiego terrarium pokrywamy w 1/3 siatką, dzięki której terrarium ma dobrą wentylację, ale i utrzymuje należytą wilgotność, należy też umieścić otwór wentylacyjny w jednej z bocznych ścian. W ścianie przedniej lub jednej z bocznych umieszczamy drzwiczki (najlepiej kawałek szyby na zawiasach lub wsuwanej z góry lub z boku) nieco wyżej od dna terrarium (by nie wypadało podłoże lub uciekał skorpion przy ich otwarciu). Dla gatunków pozostałych grup wystarczy przystosować zwyczajne akwarium i pokryć je ramą z siatką wentylacyjną. Oczywiście wysokość musi być większa niż całkowita długość skorpiona tak by nie wspiął się on na pokrywę i szczęko czułkami nie utorował sobie drogi do wolności. Należy oczywiście tez wziąć pod uwagę wyposażenie terrarium ze skorpionem, bo opierając się o „ozdobniki” może nam lokator nawiać. Całe terrarium ma pełnić funkcje hodowlane, ale i estetyka jest istotna. Można, więc a nawet należy zadbać o właściwy wystrój pomieszczenia skorpiona. Pamiętać należy jednak by wystrój nie stanowił niebezpieczeństwa dla skorpiona., bo źle umocowana półka skalna lub kawałek kory po odpadnięciu może zabić zwierzaka. Uwagę też musimy zwrócić na zakamarki w terrarium gdzie może się ukryć owad karmowy i być niedostępnym dla skorpiona. Zawsze musimy kontrolować czy skorpion zjadł cały podany mu pokarm bo ukryty przed nami owad może uszkodzić skorpiona gdy ten jest w trakcie wylinki. Jest jeszcze parę reguł jakich trzeba przestrzegać w ozdabianiu terrarium dla skorpiona. Nie używamy żadnych ostrokrawędzistych przedmiotów choćby i naturalnego pochodzenia, rośliny o cierniach, kolcach nie mają prawa bytu w terrarium ze skorpionem! Jako podłoża nie używamy ziemi ogrodowej (jest ona nasycona m.in. nawozami szkodliwymi dla skorpionów), ściany z korka też nie są polecane bo zazwyczaj są impregnowane środkami przeciw grzybiczymi a i spajacz użyty do połączenia kawałków korka może mieć szkodliwy wpływ na pajęczaka. Poleca się natomiast całe kawałki kory. Umieszczanie żywych roślin też trzeba przemyśleć. Przede wszystkim czy zniosą one warunki w terrarium (słabe oświetlenie, wilgotność, temperatura), i czy przypadkiem nie mają „lokatorów” w postaci niewidocznych być może pasożytów i pleśni i innych grzybów, które znacząco mogą wpłynąć na zdrowie skorpiona. Lepiej jest użyć do ozdobienia roślin sztucznych.

Przeczytaj też  Zwierzęta jadowite i trujące w otoczeniu człowieka

W hodowli skorpionów wyróżniamy trzy podstawowe typy terrariów w zależności od biotopu zamieszkiwanego skorpiony. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że poszczególne gatunki zamieszkują różnorodne biotopy (np. pustynia piaskowa, kamienista, skalista, żwirowa), tak więc indywidualizujemy pomieszczenia dla skorpiona tak, by czuł się w nim jak „w domu”. Najlepiej, gdy sami złapaliśmy naszego skorpiona i dokładnie wiemy jakie warunku zamieszkiwał w naturze.

  • Terrarium dla skorpionów zamieszkujących dno lasów tropikalnych

    Jako podłoża używamy odkwaszonego torfu lub torfu z piaskiem (1:1). Terrarium to powinno być odpowiednio wysokie co zapewni także prawidłowe utrzymanie wilgotności. Za ukrycia dla skorpionów posłużą kawałki kory, łupiny orzecha kokosowego, pęknięte, przewrócone doniczki kamionkowe. Gatunki leśne (Heterometrus, Pandinus) zazwyczaj można trzymać gromadnie. Wiec należy zapewnić im zawsze więcej ukryć niz. jest osobników choć praktyka wskazuje że pod jednym kawałkiem kory gromadzi się kilkanaście osobników a pod inny nie ma ich wcale. Ale zawsze skorpiony muszą mieć do dyspozycji kilka kryjówek. Jeśli na ścianach też będą umieszczone kawałki kory to powiększy to powierzchnię użytkową terrarium (ale musimy pamiętać by dobrze zabezpieczyć wierzch terrarium przed ucieczką skorpiona. Jako ukryć może my także użyć korzeni pod którymi będą mogli schować lokatorzy. Ze względu na dość wysoką wilgotność w pomieszczeniu skorpionów możemy umieścić żywe rośliny np. Scindapsus, Pepereomia, które nie wymagają intensywnego oświetlenia. Zraszając całe terrarium i roślinność poimy też skorpiony. Choć skorpiony niechętnie piją z pojnika (np. płytka miseczka, szalka Petriego) jest on niezbędnym elementem wyposażenia pomieszczenia hodowlanego. Zawsze należy w takim pojemniku umieścić kawałek kory lub kamyk by nie spowodować utopienia się skorpiona lub owada karmowego, gdy ten wpadnie do pojnika. Ze względu na tropikalne pochodzenie mieszkańca terrarium należy ogrzewać fragment pomieszczenia np. żarówką o ciemnym świetle (typowe do promienników lub żarówki do ciemni fotograficznych).

  • Terrarium dla skorpionów pustynnych

    Podłożem w tym typie terrarium będzie drobny suchy piasek lub ziemia zmieszana z piaskiem (1:1). Możemy także użyć drobnego żwirku, jeśli hodowany gatunek zamieszkuje biotop o takim podłożu. Pomimo że w terrarium takim będziemy trzymać gatunki zamieszkujące suche tereny to jeden z rogów terrarium musi być nieco wilgotny. W nim też umieszczamy pojnik będący niezbędnym elementem wyposażenia służący pojeniu skorpionów. Aby skorpiony mogły się napić można też wieczorem zraszać całe terrarium letnią wodą (naśladuje to naturalny wieczorny pustynny opar). Skorpiony będą spijać opadłe krople wody z elementów wyposażenia. Jako ukryć możemy użyć podobnie jak w poprzednim typie terrarium kawałków kory, ceramicznych doniczek stabilnych konstrukcji z kamieni. Ze względu na samotniczy tryb życia większości gatunków pustynnych należy w terrarium zapewnić większą ilość ukryć niż osobników w terrarium i najlepiej, gdy są one nieco oddalone od siebie. Żywe rośliny nie są wskazane, bo podnoszą wilgotność w terrarium, co stanowi ryzyko dla zdrowia skorpionów (grzybice). Cale terrarium wygrzewamy np. promiennikiem lub zwykła żarówka, ale pamiętać należy by w miejscach ukryć skorpionów panowały niższe temperatury by nie narazić zwierząt na wyschniecie. Ważna jest też dobra wentylacja całego terrarium (siatka na całej powierzchni wierzchniej pomieszczenia), by gromadząca się wilgoć (po wieczornym zroszeniu) miała którędy się wydostać.

  • Terrarium dla skorpionów zamieszkujących luźną liściastą ziemię leśną i spróchniałe drewno

    Podłożem będzie w tym przypadku wilgotny torf, ziemia liściasta, kawalerki kory, suche liście, drobne gałązki. Prawie całe podłoże powinno być wilgotne, ale kawałek powinien być suchy. Sprawę ukryć rozwiązujemy podobnie jak w przypadku gatunków z tropikalnych lasów. Pojnik też jest niezbędny, zabezpieczamy go tak samo przed utopieniem się skorpionów i ich pokarmu. Rośliny zazwyczaj są zbędne.

Przeczytaj też  Damon medius

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu