Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1000
Ciekawostki

Zmienił się skład jadu grzechotników północnoamerykańskich

Naukowcy odkryli zmiany w składzie jadu grzechotników północnoamerykańskich. Dotychczas jady tych węży składały się głównie z enzymów proteolitycznych powodujących martwicę i rozpad tkanek pokąsanej części ciała. Teraz zwiększa się procentowy udział składników neurotoksycznych uszkadzających przewodnictwo nerwowe i doprowadzających do paraliżu. Co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Najprawdopodobniej mieszanie się gatunków i dobór naturalny. Osobniki dysponujące takim neurotoksycznym jadem szybciej łapią sparaliżowaną ofiarę, a krzyżówki międzygatunkowe mogą wywołać mutacje w składzie genetycznym odpowiedzialnym za produkcje składników jadu. Badania nad tym fenomenem nadal trwają.

Przeczytaj też  Samiec darownika przedziwnego Pisaura mirabilis obdarowuje aby uniknąć pożarcia


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu