Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1188
Ciekawostki

Zmienił się skład jadu grzechotników północnoamerykańskich

Naukowcy odkryli zmiany w składzie jadu grzechotników północnoamerykańskich. Dotychczas jady tych węży składały się głównie z enzymów proteolitycznych powodujących martwicę i rozpad tkanek pokąsanej części ciała. Teraz zwiększa się procentowy udział składników neurotoksycznych uszkadzających przewodnictwo nerwowe i doprowadzających do paraliżu. Co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Najprawdopodobniej mieszanie się gatunków i dobór naturalny. Osobniki dysponujące takim neurotoksycznym jadem szybciej łapią sparaliżowaną ofiarę, a krzyżówki międzygatunkowe mogą wywołać mutacje w składzie genetycznym odpowiedzialnym za produkcje składników jadu. Badania nad tym fenomenem nadal trwają.

Przeczytaj też  Mrówki Crematogaster mimosae bronią akacji


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu