Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1304
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Thysanoptera – przylżeńce

Zwane są też wciornastkami. Są średnio liczną grupą. Dotychczas opisano ok. 4.500 gatunków, przy czym z terenu Polski wykazano ponad 200.

Są drobnymi owadami (długość ciała 0,5 – 5mm). Mają krótkie, najczęściej sześcioczłonowe, nitkowate czułki. Posiadają parę oczu złożonych i trzy przyoczka. Przylżeńce charakteryzują się specyficznym kłująco-ssącym aparatem gębowym (m. in. następuje w nim redukcja prawej żuwaczki). Skrzydła uskrzydlonych gatunków mają tzw. strzępinę. Jest to szereg włosków gęsto osadzonych na ich brzegu i funkcjonujących jak powierzchnia lotna. Nogi krótkie, z 1- 2 członowymi stopami. Odwłok zbudowany jest z 10 segmentów, ostatni często w formie rurki.

Przylżeńce we wszystkich stadiach rozwojowych żyją na roślinach i odżywiają się ich sokami. Wiele z nich to uciążliwe szkodniki upraw. Niektóre gatunki są drapieżne. W cyklu życiowym, często pojawia się partenogeneza.

Pospolite gatunki: wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci), kwietniczek (Haplothrips aculeatus).

Przeczytaj też  Biochemia zwierząt


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu