Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
31

Alergia

Home / Słownik / Alergia

Alergia, inaczej uczulenie bądź nadwrażliwość

Atologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji, zwanych alergenami, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego.

Alergicy powinni uważać na pajęczy jad oraz włoski parzące. W Polsce nie można zrobić testów alergologicznych na jad i włoski parzące ptaszników, jednakże uczulenie na jad pszczoły, czy osy stawia hodowcę w grupie zwiększonego ryzyka. Warto wspomnieć, że po ukąszeniu nawet mało jadowitego ptasznika reakcja alergiczna może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. W przypadku wyczesania włosków parzących mogą pojawić się bolesne opuchlizny.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.