Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
2490
Encyklopedia, Jaszczurki – Encyklopedia, Owady – Encyklopedia, Płazy – Encyklopedia, Skorupiaki – Encyklopedia, Węże – Encyklopedia

Partenogeneza, dzieworództwo

Partenogeneza, inaczej dzieworództwo – sposób rozmnażania bezpłciowego, polegający na rozwoju zarodka, a następnie osobnika dorosłego z niezapłodnionej komórki jajowej. Dziedziczenie jest klonalne. Potomstwo składa się z samych samic genetycznie prawie identycznych z matkami. Do tej pory partenogenezę stwierdzono u ok. 30 jaszczurek i jednego węża. Pospolicie występuje u pszczół, os i niektórych innych stawonogów.

Wyróżnia się partenogenezę automiktyczną, gdzie jaja powstają na drodze mejozy a następnie ulegają zapłodnieniu ciałkiem kierunkowym, lub następuje podwojenie liczby chromosomów na drodze endomitozy (skutki są takie jak u samo zapładniającego się obojnaka a nie jak w rozmnażaniu bezpłciowym).

Partenogeneza apomiktyczna – apomiksja, czyli bezpłciowe rozmnażanie roślin, nie ma aktu zapłodnienia; powstawanie nasion z zarodkami nie jest związane z procesem płciowym.

Czytaj więcej Partenogeneza u płazów i gadów

 

Przeczytaj też  Gyrinidae - krętakowate


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu