Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
340
Jaszczurki

Oporne na antybiotyki bakterie gekonów toke

Oporne na antybiotyki bakterie gekonów toke

Bakterie gekonów toke pochodzących ze środowiska naturalnego są oporne na wiele antybiotyków, co może stanowić poważny problem z punktu widzenia posiadaczy tych zwierząt. Tak przynajmniej sugerują wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Georgii, opublikowane w ostatnim numerze Science of the Total Environment.

Badaczka Sonia Hernandez  wraz ze współpracownikami w celu przeprowadzenia badań wykorzystała gekony toke (Gekko gecko)  sprowadzone z Indonezji, które docelowe miały zostać przeznaczone na sprzedaż. By sprawdzić jak bakterie jelitowe tych gadów reagują na powszechnie stosowane antybiotyki,  pobrano od zwierząt  próbki kału. Wyniki badań wskazują, że omawiane bakterie są oporne m. in. na: ampicylinę, amoksycylinę / kwas klawulanowy, cefoksytynę, chloramfenikol, kanamycynę i tetracykliny. Wyniki te są o tyle istotne, że gekon toke jest często importowany ze swojego środowiska naturalnego i trzymany w niewoli. Stanowi więc potencjalne zagrożenie dla swoich właścicieli. Naukowcy przypominają, że po każdym bezpośrednim lub pośrednim kontakcie ze zwierzęciem należy umyć ręce, by ograniczyć ryzyko infekcji. Kolejnym zagrożeniem jakie widzą autorzy opracowania jest możliwość transferu bakterii gekonów w inne miejsca w środowisku naturalnym, co może mieć miejsce podczas ucieczki jaszczurki z hodowli lub ich celowego wypuszczania przez właścicieli.

Przyszłe badania powinny odpowiedzieć na pytanie jakie geny odpowiadają za obserwowany wzór oporności bakterii.

 

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Przeczytaj też  Odnaleziono skamieniałości czworonożnego węża!

Na podstawie:

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150514141039.htm

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969714014247ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu