Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
662
Jaszczurki

11 odrębnych linii ewolucyjnych kameleona lamparciego

Jaszczurki i węże wykazują zróżnicowane ubarwienie, które niesie ze sobą korzyść adaptacyjną w kontekście termoregulacji, kamuflażu, drapieżnictwa, doboru płciowego i specjacji. Kameleon lamparci (Furcifer pardalis) jest jednym z najbardziej spektakularnych endemicznych gatunków gadów Madagaskaru. Wykazuje on wyraźny dymorfizm płciowy oraz ogromne wewnątrzgatunkowe zróżnicowanie ubarwienia u samców. Naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich  najnowszych badań w  Molecular Ecology wykorzystali zarówno metody molekularne jak i zróżnicowanie ubarwienia. W tym celu wykonano szereg  zdjęć wysokiej rozdzielczości jak i pobrano próbki krwi 324  osobników tak wybranych, aby reprezentowały cały obszar występowania tego gatunku.

Analizy mitochondrialnego i jądrowego DNA ujawniły silne zróżnicowanie genetyczne pomiędzy haplogrupami  z rożnych obszarów, co wskazuje na ograniczony przepływ genów pomiędzy populacjami. Wykazano, że  aż 11 zidentyfikowanych mitochondrialnych haplogrup może być traktowane jako osobne gatunki. Ponadto zidentyfikowano wzory ubarwienia, które mogą być przedstawione w trójwymiarowej przestrzeni kolorów, umożliwiającej przyporządkowanie samca do  jednego ze zbiorów mitochondrialnych haplogrup. Dzięki temu badacze mogli stworzyć prosty klucz bazujący na odkrytym zróżnicowaniu ubarwienia, co może być przydatne dla kontroli  importu tych zwierząt i pomóc w ochronie owych 11 odrębnych linii ewolucyjnych. Jest to szczególnie ważne z tego względu, że kameleony lamparcie są często trzymane w niewoli w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Do nowych właścicieli trafiają zaś jako odmiany barwne, przy czym ich nazwy często nadawane są od wiosek lub wysp, gdzie je złapano.

Molecular Ecology, 24 MAY 2015 DOI: 10.1111/mec.13241
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/mec.13241/full#mec13241-fig-0004

Przeczytaj też  Nowy gatunek z rodzaju Uroplatus: Uroplatus fiera

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/mec.13241/abstract

http://www.livescience.com/50967-panther-chameleon-new-species.htmlZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu