Lychas mucronatus – skorpion
Nazewnictwo
Nazwa angielska: Vietnamese brown scorpion, Chinese swimming scorpion, Ornate Bark Scorpion.
Systematyka |
|
Gromada: | pajęczaki (Arachnida) |
Rząd: | skorpiony (Scorpiones) |
Rodzina: | Buthidae |
Rodzaj: | Lychas |
Gatunek: | Lychas mucronatus (Fabricius, 1798) |
Warunki hodowli |
|
Wilgotność | ~65-70% |
Temperatura w dzień | ~25-28°C |
Temperatura w nocy | ~20°C |
Terrarium | 20x20x25 cm |
Występowanie
Lychas mucronatus gatunek szeroko rozpowszechniony w Azji. Jak mówią jego nazwy zwyczajowe, występuje głównie na obszarach wschodniej Azji, m.in. Chin, Tajlandii i Wietnamu. Obecnie został już zawleczony na inne, dalsze tereny Azji, gdzie jest spotykany na porządku dziennym.
Biotop
Skorpion ze względu na rozległe występowanie spotykany jest w nieco różnych środowiskach. Jako, że jest to gatunek nadrzewny, to większość swojego życia spędza na gałęziach, zwalonych konarach, drzewach. Wbrew powszechnym opinią i nazwie skorpiona Chinese swimming scorpion (co tłumaczyć można jako Chiński pływający skorpion), należy traktować sceptycznie informację, że skorpiony te potrafią pływać.
Wygląd
Podstawową barwą osobników tego gatunku są różne odcienie brązu. Całe ciało pokryte jest również niewielkimi plamkami. Dzięki temu skorpion potrafi doskonale kamuflować się w naturalnym środowisku i jest niemalże niewidoczny dla innych drapieżników.
Skorpiony tego gatunku dorastają do ok 4-6,5 cm.
Ciekawostki
W niektórych rejonach Azji uchodzi za smakowitą przekąskę i często kończy jako danie kulinarne.
Temperament
Temperament zależny jest od konkretnego osobnika, jednak w większości przypadków woli wycofać się do najbliższego schronienia aniżeli atakować. Osobniki tego gatunku, jak przystało na preferujących nadrzewny tryb życia, potrafią się w błyskawicznym tempie poruszać. Zdarza się również, że zastygają bez ruchu mimo manipulacji w terrarium.
Z własnych obserwacji zauważałem, że często polegają na swoim kamuflażu. Takowy kamuflaż gwarantuje im doskonałe ubarwienie, które w naturalnym środowisku zlewa się z panującym otoczeniem.
Jadowitość
Lychas mucronatus posiada średniej siły jad, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Dokładne informacje na temat jadu tego skorpiona nie są znane. Pamiętajmy, że skutki jadu szczególnie odczuwają osoby starsze i dzieci, gdyż należą do tzw. grupy podwójnego ryzyka. Przy hodowli każdego skorpiona trzeba bezwzględnie uważać i zachowywać maksimum ostrożności. Większość z toksyn tego gatunku nie została jeszcze dokładnie przebadana, dlatego też trudno jednoznacznie sprecyzować siłę jadu, opierając się jedynie na relacjach osób ukąszonych, które mogą być mało obiektywne. Brak informacji na temat wartości LD powoduję również, że powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności. Panuje jednak opinia, iż jest to gatunek umiarkowanie jadowity i nie jest w stanie zagrozić życiu dorosłego, zdrowego człowieka, jednak z pewnością stać go na wywołanie niepożądanych skutków, takich jak silny ból czy wymioty. Ostatnie prowadzone badania stopniowo przybliżają nam specyfikę jego jadu.
Długość życia
Można przyjąć, że średnia długość życie wynosi około 3 lata.
Terrarium
Jest to stosunkowo nieduży skorpion, wystarczy mu terrarium o powierzchni 20×20 cm. Dla pary powinno być ono większe, na przykład 20×25 cm. W wypadku tego gatunku wysokość jest dość istotna z dwóch względów. Po pierwsze jest to skorpion, który lubi się wspinać, po drugie wysokie terrarium podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. Za względne minimum należy przyjąć 25 cm wysokości. Bardzo dobrym rozwiązaniem u Lychas mucronatus jest wykonanie ścianki z atlasu i pigmentu lub wyłożenie korkiem. W terrarium umieszczamy dużą ilość gałęzi, kawałków kor, które umożliwią mu wspinaczkę i stworzą kryjówki.
-
Rodzaj podłoża
Jako podłoża najlepiej użyć mieszanki włókna kokosowego lub torfu z piaskiem w przewadze włókna.
-
Warunki w terrarium
Lychas mucronatus to skorpion tolerujący zmienne warunki. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 65-70%. Poziom wilgotności utrzymujemy poprzez zraszanie terrarium. Temperatura powinna oscylować w granicach 25-28°C w dzień, zaś w nocy powinna spadać o kilka stopni i może sięgać temp. pokojowej, nawet ok. 20°C, co będzie w niewielkim stopniu symulować naturalne warunki środowiska, które skorpion zamieszkuje.
Dymorfizm płciowy
Liczba ząbków na pektynach wynosi:
- samica: 16-25
- samiec: 16-25
Zatem liczenie ząbków na nic się nie zda. Jednak dla wprawnego hodowcy odróżnienie płci nie stanowi żadnego problemu. Płeć najlepiej rozpoznać po kształcie i długości szczypiec. Pomiędzy dorosłym samcem, a samicą występuje niewielka różnica w budowie pedipalpów. U samców można zauważyć, że „szczypce”, gdy są całkowicie zamknięte, posiadają pewną lukę i sprawiają wrażenie jakby nie były do końca zwarte. Prawdopodobnie ułatwia to samcowi łapanie samicy podczas tańca godowego.
Rozmnażanie
Gatunek ten stosunkowo łatwo rozmnożyć. Osobniki stają się dojrzałe płciowo już po około 6 miesiącach od urodzenia. Ciąża, zależnie od warunków panujących w terrarium, trwa od 3 do 5 miesięcy, po czym na świat zostaje wydanych około 20-30 młodych skorpionów.
Uwagi
Lychas mucronatus to skorpion polecany nieco bardziej doświadczonym hodowcom. Jest bardzo ciekawie ubarwiony i prowadzi dość nietypowy, bo nadrzewny tryb życia. Zapewnienie mu optymalnych warunków w hodowli nie sprawia większych problemów, ponadto wykazuje odporność na potencjalne błędy. Minusem może być czasami skryty tryb życia, szybkość oraz siła jadu, którą również należy brać pod uwagę.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Adam Indrycha – „Ad90Am”.
Na podstawie własnych doświadczeń oraz doświadczeń zaprzyjaźnionych hodowców. Fragmenty zaczerpnięte z opisu Dominika Wysockiego – za jego zgodą.
Poszerzone o literaturę:
- F. Kovarik
- Nguyen D.N.V. and Nguyen T. 2008 An Overview of the Use of Plants and Animals in Traditional Medecine Systems in Vietnam – A Traffic Southeast Asia Report
- Turuel & Ova Rein, 2009
Strony internetowe:
- http://scorpionforum.darkbb.com