Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1111
Encyklopedia, Owady – Encyklopedia

Imago, owad doskonały

Imago → (łac. Imago „wizerunek”, „obraz”) – owad doskonały, osobnik zdolny do rozrodu, w pełni przeobrażony.

U owadów uskrzydlonych skrzydła pojawiają się dopiero po ostatnim linieniu, czyli tzw. „wylince imaginalnej”. Imago posiadają w pełni wykształcone narządy kopulacyjne i układ rozrodczy, chociaż często zdarza się uwstecznienie układu pokarmowego (np. u wielu motyli nocnych).

Istnieją gatunki o wtórnie uwstecznionych skrzydłach, dlatego (szczególnie u owadów z przeobrażeniem niezupełnym) nie zawsze można łatwo odróżnić imago od larwy. W wypadku owadów społecznych pewne kasty mimo osiągniętego stadium imago nie posiadają ani zdolności do rozmnażania, ani skrzydeł (np. mrówki).

Przykłady stadium imago u owadów hodowanych w terrariach:

  • Owady o przeobrażeniu niezupełnym:
  • Owady o przeobrażeniu zupełnym

Przeczytaj też  Chrysomelidae - stonkowate


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu