Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
5550
Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Eublefar (Gekon*) lamparci – pytania

2. Samiec czy samica, czyli jak rozpoznam płeć u gekona lamparciego?

Rozpoznanie płci u gekona lamparciego jest zasadniczo proste i można określić ją poprzez 3 różnice w budowie ciała. Możemy mieć problemy przy określeniu płci na podstawie wielkości jak i masywności osobnika, ponieważ samice od samców nieznacznie różnią się tym, iż są mniejsze, a ich głowa jak i reszta tułowia jest mniej masywna. Najpewniejszym, a za razem najłatwiejszym sposobem na rozróżnienie płci u Eublepharis Macularius jest zaobserwowanie czy nasz gekon posiada poszerzoną i pogrubioną wałkowato nasadę ogona. Jeżeli takowa występuje jest to samiec. W pogrubieniu tym znajduje się narząd kopulacyjny zwany półprąciem. Występuje prawe i lewe półpracie. Trzecim sposobem jest odnalezienie 10-18 porów prenatalnych znajdujących się nad kloaką, ułożonych w kształcie litery V. Są one mocno widoczne u samców. U młodych osobników (do 3-4 miesięcy) rozpoznanie płci jest niemożliwe dlatego określa się ją po temperaturze inkubacji.

Opracował Grejfrut

Przeczytaj też  Agama brodata - częste pytania


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu