Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1969
Ciekawostki

Gąsienice barczatki sosnówki (Dendrolimus pini) potrafią przepoczwarzać się w jednym kokonie

W domowym laboratorium hodowlanym Stanisław Kinelski zaobserwował osobliwość – rozwój w jednym kokonie dwóch poczwarek barczatki sosnówki (Dendrolimus pini). Prawdopodobnie gąsienica szukając miejsca, by się przepoczwarzyć, napotkała inną, w trakcie tworzenia oprzędu, czyli tkania kokonu wokół własnego ciała. – Ta była na tyle gościnna, że wpuściła koleżankę do swojego jeszcze luźnego oprzędu i razem ukończyły kokon – przypuszcza Kinelski. – Był on nadmiernie szeroki i spłaszczony, wyraźnie różnił się od normalnego – wspomina naukowiec. Wylęgły się z niego dwie różnobarwne samice. Nie odnaleźliśmy żadnych wzmianek o podobnym fakcie w literaturze fachowej. Być może więc Kinelski został „ojcem chrzestnym” pierwszych motylich bliźniąt wyhodowanych laboratoryjnie.
Źródło: National Geographic

Przeczytaj też  Wąż eskulapa


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu